Stresin vücuda verdiği 7 zarar

Stresin vücudunda bir miktar gerginlik yarattığını ve güzel bir masajla her şeyi halledeceğini düşünüyor olabilirsin. Ancak stres, nefes darlığından çocuk sahibi olamamaya kadar birçok sıkıntının kaynağı olabiliyor.

  • 36PAYLAŞIM
  • 6003OKUMA

Stresin zararları:

Astım

Ruhsal sıkıntılar, çaresizlik ve endişe gibi duygular astım hastalığını tetikleyebiliyor. Uzmanlar stresli dönemlerde astım atağı geçirme riskinin artığını da belirtiyor.

Kalp hastalıkları

Stres altındayken kalp atışların hızlanıyor, tansiyonun yükseliyor, yağ asitleri kanına karışıyor ve karın bölgende yağlanma başlayabiliyor. Tüm bu faktörlerin varlığı ise kalp hastalıklarının oluşmasına neden oluyor.

Soğuk algınlığı

Yaz kış demeden sık sık grip oluyorsan, sebebi strese bağlı olabilir. Yapılan araştırmalar ailevi problemler, işsizlik gibi nedenlerle ortaya çıkan ve bir aydan fazla süren kronik stresin soğuk algınlığına yakalanmayı kolaylaştırdığını gösteriyor.

Bel ağrısı

Stres hormonları kaslarının gerilmesine ve normalde hiçbir etkisini hissetmeyeceğin bir hareket nedeniyle zedelenmesine sebep olabiliyor.

Kilo alma

Çok fazla yemek yemediğin halde kilo almaya başladığını fark ediyorsan, sorumlusu kortizol hormonu olabilir. Vücudunun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili olan bu hormon, hem metabolizmanı yavaşlatır hem de vücudunu zararlı etkenlere karşı korumak amacıyla organlarının etrafında koruyucu bir yağ tabakası oluşmasına neden olur.

Kısırlık

Stres üreme hormonlarını doğrudan etkiliyor ve cinsel arzuyu da azaltıyor.

Migren

Stres, tek başına migrenin bir nedeni olmasa da, migrene sebep olan faktörlerin etkisini artırabiliyor. Stresli dönemlerde yaşam tarzınızın değişmesi, uyku düzeninin bozulması migrene neden oluyor.

Haftanın stresinden kurtulmanın yolları

Stres, modern yaşamın en önemli hastalıklarından biri olarak biliniyor.

24238

Sakinleştiren nefes egzersizleri

Araştırmalara göre insanlar en çok hafta sonu kilo alıyor. Sen de geçirdiğin haftanın stresini iki güne yüklüyor ve bu durum aşırı yemek yemene neden oluyorsa, doğru nefes egzersizleriyle stresten kur

27104

Kadınların beyni erkeklere göre daha çok çalışıyor

Kadınların beyni erkeklere göre daha çok çalışıyor, Profesör Jim Horne, kadınların beynini erkeklere göre daha ço

5730