Sağlıklı tatil için 6 öneri

Yaz tatili için rezervasyonlar yapılmaya başlandı. Aylardır beklediğin tatil günlerinin sağlıklı geçmesini istiyorsan bazı noktalara dikkat etmen gerekiyor.

  • 154PAYLAŞIM
  • 25711OKUMA

Sağlıklı tatil önerileri ile o güzel günlerinin zehir olmasını engelleyebilirsin.

Ne yemeli?

Tatilde aşırı kalorili ve yağlı gıdalardan kaçınmalı, bol sebze ve meyve tüketmeli, porsiyonları az da olsa küçültmelisin. Yemeklerin geç yenmesi sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarına neden olacağı için akşam saat 20.00’den sonra yemek yememeye özen göstermelisin.

Uyku düzeni

Tatilde uyku düzenin çok rahat bozulabilir. Oysa kısa süreli uyumak bedeninin yorulmasına neden olur. Bu nedenle tatilde çok geç yatmamaya dikkat etmelisin.

Klimanın zararları

Yaz aylarında klima kullanımı yaygınlaşıyor. Ancak klimalara bakım yapılmadığında içinde biriken mikroplar, akciğer iltihaplarına ya da zatürrelerine neden olabiliyor. O nedenle direkt olarak klimanın karşısına geçmek bu tip hastalıkları da çağırmak anlamına geliyor.

Güneşe dikkat

Ultraviyole ışınlarının vücuduna faydaları olduğu kadar zararları da mevcut. Ultraviyole ışınlarından korunmak için, öncelikle güneşin en zararlı olduğu 11.00 ila 15.00 arası güneşe çıkmamaya özen göstermelisin. Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce 50 faktörün üzerinde koruyuculuğu olan güneş kremi sürmelisin. Yaz aylarında açık renkli kıyafetler giymeyi ve güneş gözlüğü kullanmayı da alışkınlık haline getirmelisin.

Havuz suyuna dikkat

Havuzda serinleme isteğin hastalık tehlikesini de beraberinde getiriyor. Havuzlar dezenfekte edilmezse, bazı vücut enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Bu yüzden havuza girmeden önce duş almalı, ayaklarını da dezenfektan sudan geçirmelisin.

Yaz ishali

Sıcakta kalan gıdaların üzerinde üreyen bakteriler yaz ishaline neden olabilir. Bu nedenle sıcakta kalmış gıdaları tüketmemeye özen göstermelisin. Ayrıca yaz aylarında vücut ısısının artması nedeniyle su kaybı daha fazla oluyor. Bu nedenle vücudunun susuz kalmaması için bol bol su içmelisin.

Anne adaylarına sağlıklı tatil önerileri

Anne adayları ise hamilelik sürecinde tatile gidip gidemeyecekleri konusunda endişeleniyor.

12313

Tatil sonrası sendromundan kurtulmanın 6 kolay yolu

Yaz tatili, bayram tatili ya da yıllık izinler... Herkesin beklediği tatil fırsatı. Senede bir iki defa kısa da olsa tatile çıkmak, dinlenmeyi ve stres atmayı sağlıyor. Tatillerin en kötü tarafı ise d

30853

Tatil için valiz seçimi

Tatile giderken yanında fazla eşya götürenlerden misin? Yoksa az eşyayla hafif bir yolcuğu tercih edenlerden mi? Sana en uygun valizi seçmeden önce önerilerimize göz atabilirsin.

32778

Tatile yakışan saç modelleri!

Normal günlerde bir yerlere yetişme telaşıyla evden çıkarken saç modelinize özen göstermiyor olsanız da tatil günlerinde bakımlı ve özenli görünmek isteyebilirsiniz. Otel odasında ya da yazlık evinizd

5380