Parfüm mü deodorant mı

Birçok kişi hala parfüm ve deodorantın farkını bilmiyor ve dilediği gibi kullanıyor fakat uzmanlar uyarıyor. İşte ikisini de kullanırken dikkat etmeniz gerekenler… Birçoğumuz parfüm ve deodorantın tam olarak neden ayrıştığını bilmeyiz. Her ikisini de birbiri yerine kullananlar için bu öneriler yerinde olacaktır. Özellikle de yaz aylarında sıcak havalarda tere karşı en çok kullandığımız koku giderici […]

  • 22PAYLAŞIM
  • 3654OKUMA

Birçok kişi hala parfüm ve deodorantın farkını bilmiyor ve dilediği gibi kullanıyor fakat uzmanlar uyarıyor. İşte ikisini de kullanırken dikkat etmeniz gerekenler…

Birçoğumuz parfüm ve deodorantın tam olarak neden ayrıştığını bilmeyiz. Her ikisini de birbiri yerine kullananlar için bu öneriler yerinde olacaktır. Özellikle de yaz aylarında sıcak havalarda tere karşı en çok kullandığımız koku giderici parfüm ve deodorantlar birbirinin yerini tutmuyor aslında. Her ikisinin de farklı özellikleri ve etkileri bulunuyor.

İşte parfüm ve deodorant arasındaki fark…

Deodorant

Daha çok koku giderici bir özelliğe sahiptir deodorant. Deodorantı temiz tene uygulamanız çok önemlidir. Kirli tene uyguladığında koku giderici özelliğini yitiriyor ve daha da kötü kokmanıza neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle banyodan çıktıktan sonra teninize belli bir mesafeden uygularsanız hem kalıcılığı açısından hem de koku giderici özelliğinin artması açısından daha doğru olacaktır.

İki çeşit deodorant vardır

Biri antiperspirant olanlar. Antiperspirant olan deodorantlar ter bezlerinizi tıkar ve terlemeyi önler. Bu da ter bezlerinizin sağlıklı olarak çalışmamasına sebep olur ve sağlığınızı tehdit eder. Doğru ve kullanımı zararsız olan deodorantlar ise içeriğinde antiperspirant maddesini bulundurmayan deodorantlardır. Temiz teninize uyguladığınızda mis gibi kokmanıza ve kokunuzun daha uzun süreli kalmasına sebep olursunuz.

parfum

Parfüm

Parfüm ise ter kokusu giderici özelliğe asla sahip değildir. Bu yüzden kesinlikle temiz tene kullanmalısınız. Sıktığınız parfümün tek bir özelliği vardır o da sadece etrafa güzel koku vermek. İçeriğindeki alkol yüzünden bazı tenlerde alerjiye sebep olabilir. Parfümü dilerseniz elbiselerinize de sıkabilirsiniz. Böylece daha tehlikesiz ve sabit bir kokuya sahip olursunuz. Eğer çok terliyseniz ve üzerine bolca parfüm sıkayım da mis gibi kokayım diye düşünürseniz çok büyük yanılgıya düşersiniz. Bu haldeyken uyguladığınız parfüm sizin daha kötü kokmanıza neden olur.