Kadınlar için hangi tarafa yatmak daha sağlıklı?

Uykunun ne kadar önemli olduğunu ve düzenli uykunun sağlığımıza etki ettiğini biliyoruz. Peki yatış pozisyonunun da doğrudan sağlığımızı etkilediğini biliyor muydun?

  • 89PAYLAŞIM
  • 14917OKUMA

Ömrümüzün yaklaşık 1/3’ü uykuda geçtiğine göre kaliteli ve sağlıklı bir uyku uyumak sağlıklı bir beden için büyük önem taşıyor. Uzmanlar en iyi uyuma şeklinin ise sol tarafa yatarak uyumak olduğunu belirtiyor.

Sol tarafa yatmak neden daha sağlıklı?

Sindirim sistemine yardımcı oluyor

Sol tarafa yatmak, yer çekiminin yarattığı etkiden ötürü sindirim sistemi üzerinde olumlu etki yaratıyor. Sol tarafına yattığın zaman midendeki besin kalıntıları kalın bağırsaktan inen kolona kolayca geçiş sağlıyor.

Kan dolaşımını hızlandırıyor

Uzmanlar özellikle hamile kadınlara sol tarafa yatmayı öneriyor. Çünkü bu sağlıklı kan dolaşımını sağlıyor. Elbette sol tarafa yatmak sadece hamile kadınlar için geçerli değil; sol tarafa yatmak kalbinin üzerindeki baskıyı
hafiflettiği için sağlığın için oldukça faydalı.

Kadınlar için sol tarafa yatmak, yalnızca kan dolaşımını düzenlemekle kalmıyor; aynı zamanda bel üzerindeki baskıyı ve rahmin karaciğeri sıkıştırmasını önlüyor. Rahme, böbreklere ve fetüse giden kan akışını artırıyor.

Reflüye iyi geliyor

Yapılan araştırmalara göre reflü semptomlarını azaltıyor. Midenin vücudun sol kısmında yer alması ve yer çekiminin de etkisiyle rahat bir pozisyonda durmasını sağlıyor. Reflü belirtilerini hissetmeye başladığın zaman 10 dakika kadar sol tarafına yatmak şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.

Bel ve sırt ağrılarını azaltıyor

Bel ve sırt ağrılarından şikayetçiysen sol tarafına yatmayı deneyebilirsin. Sol tarafa yatmak, omurga üzerindeki yükü hafifletiyor ve daha rahat bir uyku çekmeni sağlıyor.

Dikkat edilmesi gereken ise sol tarafa yatmak; kalp rahatsızlığı, uyku apnesi, glokom gibi rahatsızlıklara sahip insanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Eğer ciddi bir rahatsızlığın varsa uyku pozisyonun için mutlaka bir uzmana danışmalısın.

Öğlen uykusunun 3 önemli faydası

Öğlen uykusu; gün içerisinde performansını artırıyor, düşünce gücünü hızlandırıyor ve vücudun tazelenmesini sağlıyor.

21886

Sıcak havada uyumanın 5 yolu

Sıcak havalarda uyumak çok mu zor? Saatlerce dönüp duruyor ama sıcaktan uyuyamıyor musun? İşte, sıcak havalarda uyumanın 5 yolu....

11620

Güne güzel uyanmanın yolları

Günden güne daha genç ve fresh görünen bir cilde sahip olmak istiyorsan, güne güzel uyanmanın yollarını deneyebilirsin.

5219

Kadınların beyni erkeklere göre daha çok çalışıyor

Kadınların beyni erkeklere göre daha çok çalışıyor, Profesör Jim Horne, kadınların beynini erkeklere göre daha ço

5691