Cilt bakımı nasıl yapılır?

Pürüzsüz, parlak ve temiz bir cilde sahip olmak istiyorsan günlük cilt bakımını ihmal etmemelisin. Ancak gündelik koşuşturmalar ve çalışma hayatının yoğunluğundan dolayı cilt bakımına zaman ayıramıyorsan, cilt bakım ürünlerini kullanarak evde cilt bakımı önerilerini deneyebilirsin.

  • 70PAYLAŞIM
  • 11694OKUMA

Cilt tipini öğren

Cildin pul pul dökülüyorsa kuru;

Büyük ve parlak gözeneklerin varsa yağlı;

Alın, burun, çene bölgen yağlı ve yanakların kuruysa karma bir cilt yapısına sahipsin demektir.

Cilt temizliği

Dengeli bir cilt tipine sahipsen, yüzünü temizlemek için yumuşak bir temizleyici kullanabilirsin. Cildini temizledikten sonra, bol ılık su ile durulayabilirsin.

Kuru bir cilt yapın varsa, alkol ve koku içermeyen ürünler kullanmalı ve haftada bir kez peeling uygulayarak pul pul dökülen ölü hücrelerinden kurtulabilirsin.

Cildin yağlı ise, cilt temizliğinde köpüren jel temizleyiciler kullanabilirsin. Cildini temizledikten sonra bol su ile kalıntı bırakmadan durulamayı ihmal etmemelisin.

Cildini ne aralıklarla temizlemelisin?

Gün içerisinde yüzünü çok fazla temizlersen, cildinin kurumasına neden olursun. Sabah ve akşamları cilt temizliğini yapman yeterli olur.

Nemlendir

Hangi cilt tipine sahip olursan ol, cildinin mutlaka nemlendirilmeye ihtiyacı var. Günlük kullandığın nemlendiricinde su bazlı ürünler tercih edebilirsin. Eğer cildin sivilce oluşumuna yatkınsa yağsız nemlendiriciler tercih etmelisin. Kullandığın nemlendiricini daha etkin hale getirmek için cildini temizledikten hemen sonra uygulamalısın.

Güneş koruyucu önemli

Güneşin cildine dakikalar içerisinde zarar verebileceğini unutmamalısın. Kullandığın nemlendirici güneş koruyucu içerse bile yaz-kış fark etmeden ayrıca güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisin.

Makyajını temizle

Gece yüzünü yıkamadan önce yatağa girersen, gözeneklerinin tıkanmasına ve sivilce oluşmasına neden olursun. Bu durumda cildini temizleyemiyorsan, makyaj temizleyicilerinden destek alabilirsin.

Sivilcelerle savaş

Sivilcelerini sıkmak, kalıcı izlere ve enfeksiyon oluşumuna neden olur. Bu durumda mutlaka bir uzmana başvurarak sivilce giderici ürünlerden destek almalısın.

Cilt hasarına neden olma

Bronzlaşmak uğruna cildini saatlerce güneş ışınlarına maruz bırakmamalısın. Güneş ışınlarıyla oluşan ciltteki renk değişiklikleri gelecekte kırışık bir cilde sahip olmana neden olur. Bronzluğu seviyorsan, kendinden bronzlaştırıcı ürünleri tercih edebilirsin.

Makyaj malzemelerini paylaşma

Makyaj malzemelerini ortak kullanıyorsan, diğer kişilerde var olan enfeksiyonların sana bulaşmasına neden olabilirsin. Yakın zamanda siğil uçuk gibi bir enfeksiyon yaşadıysan, yeniden oluşmasını engellemek için ortak kullandığı ürünleri atıp yerine yenisini almalısın.

Gece kremi seçimi

Cilt bakım rutininde gece kremlerine mutlaka yer vermelisin. Çünkü gece sen uyurken cildinde su kaybı en yüksek düzeye ulaşır. Bu sebeple gün boyu biriken toksik maddelerin arındırılması ve yeni sağlıklı deri hücrelerin oluşabilmesi için en uygun zaman dilimi gecedir. Gece kremleri, cildinde uzun süre kaldıkları için yüzeydeki nem kaybını önler ve çevresel hasarların önüne geçer.

Sağlıklı beslenme

Düzenli ve sağlıklı beslenerek pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin. Sebze, meyve, tam tahıllı gıdalar, tavuk, balık, yağsız et, fasulye, yumurta ve düşük yağlı süt ürünlerini diyetini eklemeyi ihmal etmemelisin.

Şekerden uzak dur

Şeker, hem bağışıklık sistemini zayıflatıyor hem de bakterilere karşı savaşan antikorların üretimini baskılayabiliyor. Zayıflayan bağışıklık sistemi ise ciltte leke oluşumuna ve sivilcelere yol açıyor. Basit şeker olarak adlandırdığımız pek çok şeker ve şekerleme türü aslında vücudumuzun olduğu kadar cildimizin de düşmanı… Özellikle cilt üzerinde elastin ve kolajen liflere zarar vererek kırışıklara neden olabiliyor. Sağlıklı bir cilt için şekeri hayatından tamamen çıkarmalısın.

Uyku düzeni

Göz çevresinde koyu halkaların oluşmasını ve donuk bir cilde sahip olmak istemiyorsan, düzenli uyumaya özen göstermelisin.

Cilde iyi gelen çiçekler

Çiçeklerin cilt sağlığına iyi geldiğini biliyor muydun? Cilt bakım rutininde çiçeklerin gücünden yararlanarak lekesiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin. İşte günlük bakım ritüeline mutlaka eklem

13584

Yağlı ciltler için 11 doğal bakım önerisi

Yağlı cilt, gün içerisinde cildindeki yoğun parlaklık nedeniyle keyfini kaçırıyor olabilir. Fresh bir cilde sahip olmak istiyorsan yağlı ciltler için bakım önerilerini deneyebilirsin.

7840

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü ile günlük bakımında kimyasal kullanımını azaltabilirsin.

31658

Yüz için greyfurt maskeleri

Greyfurt maskesi ve suyu ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsin.

9590