Çocuğuna söylemen gereken 5 cümle

Sevgi ile kurulan iletişim herkes için çok önemlidir ama özellikle çocuklar için inanılmaz bir önem taşır. Çocuğunla olan iletişimin her gün değişkenlik gösterse de bazı cümlelerin onun için her daim önem arz ettiğini unutmamalısın.

  • 5PAYLAŞIM
  • 767OKUMA

Seninle gurur duyuyorum

Çocuğunla gurur duyduğunda bunu onunla paylaşmaktan çekinmemeli ve gün içerisinde söylemeyi ihmal etmemelisin.

Hangisini tercih edersin?

Onu ilgilendiren her konuda mutlaka tercihlerini öğrenmelisin. Yemek, kıyafet, gezme, oyun vs. konularda seçenekler sunarak hangisini istediğini öğrenebilirsin.

Şimdi seni dinlemeye hazırım

Bir şeyler anlatmak istediğinde başka bir işle uğraşıyorsan, hemen işini bırakmalı ve ona odaklanmalısın.

Seninle bunu yapmaktan çok keyif aldım

Birlikte geçirdiğiniz zamanla ilgili, olumlu bir geri bildirim onu mutlu etmeye yeter.

Çabanı çok beğendim

Çocuğunun çizdiği basit bir resmi övmek yerine resim yapmakla ilgili çabasını övmek onun motivasyonunu artırır ve hayal kırıklarını önler.

Ayrıca her daim sevdiğini söyleyerek, çocuğuna pozitif tepkini sözlü olarak da dile getirebilirsin.

Sosyal medyaya çocuğunun fotoğraflarını yüklemeden önce bilmen gerekenler

Yemek yerken, uyurken, ağlarken, gülerken, kızgınken… Ebeveynler artık çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Keyifle yapılan bu paylaşımlar bazen çocuklar için tehl

879

Çocuğa ders çalıştırmanın kolay yolları

Çocuklarımızın üstünde tahmin ettiğimizden çok daha fazla etkiye sahibiz. Oyun oynamaya başladıklarında, konuştuklarında ya da kullandıkları deyimlerde görebileceğimiz bu gücümüzü; onların okul deneyi

613

Çocuklarda 2 yaş sendromu

Bebeklikten çocukluğa geçiş sırasından karşılan sorunlara 2 yaş sendromu denir. Genelde 18 ay civarında başlar ve 3.5 yaş civarına gelene kadar devam eder.

490

Bebek bakma oyunu

Bu hafta sonu bebeğinle mükemmel bir oyun oynamaya ne dersin? Üstelik bu oyunla 3-4 aylık olan bebeğinin sosyal gelişimine yardımcı olarak, nesnelerin varlığını sürdürdüğünü anlamasını sağlayacaksın.

438