Yaşlanmayı geciktiren 4 vitamin

Bazı vitaminlerin yaşlanmayı geciktirdiğini biliyor muydun? En ucuz genç kalma yolu, sağlıklı beslenmek ve bol vitamin tüketmekten geçiyor.

  • 191PAYLAŞIM
  • 31927OKUMA

Erken ve hızlı yaşlanmak, hepimizin korkulu rüyası. Buruşmuş göz altları, güçten düşen bir vücut, beyaz saçları kim ister ki? Öyleyse cildini yaşlanmayı geciktiren vitaminlerle beslemelisin.

C vitamini:

Sigara, hava kirliliği ve güneş ışınlarının zararları serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Bunlar da zamanla cildini yaşlandırır. C vitamini, yaşlanmayı geciktiren bir antioksidan kaynağıdır.

C vitaminini derine doğrudan uygulandığında güneşin zararlı etkilerinden cildini korur. Aynı zamanda kolajen üretimini artırarak cildinin daha genç görünmesini sağlar. Taze sebze ve meyveler ise en iyi C vitamini kaynağıdır, bol bol tüketmeyi ihmal etmemelisin.

Yaşlanma karşıtı cilt bakım önerileri

E vitamini:

Yağda çözünen bir vitamin olan E vitamini, kremlerinde kullanırsan kuru ve çatlamış cildini onarmaya yardımcı olur. Ayrıca E vitamini cildini UVB tahribatından koruduğu için iyi bir güneş koruyucudur.

E vitaminini doğru miktarda aldığında serbest radikallerin verdiği zararları azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Fındık, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı, kanola yağı gibi bitkisel yağlar iyi bir E vitamini kaynağıdır.

A vitamini:

A vitaminini doğrudan derine uyguladığında güneşin olumsuz etkilerini ve ince çizgilerini azaltmaya yardımcı olur. Doğru miktarda aldığında kemik sağlığını korur. Ancak fazla miktarda aldığında kemik dokuna zarar verebilir. A vitamini; yumurta, ciğer, yağlı balıklarda bol miktarda mevcuttur.

Niasin:

B grubu vitamini olan niasin, zamanla nem kaybeden cildinin nemi tutmasına yardımcı olur. Ölü derinin vücudundan atılmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda iyi kolesterolün artmasını, trigliseridin düşmesini sağlar. Bu da kalp krizi riskini azaltır. Karaciğer, böbrek, et, balık, ceviz, fındık, kurubaklagiller, bulgur, süt ve yumurtada bulunur.

Sigara kadar zararlı 5 alışkanlık

Sigara kullanmıyorsan genel olarak sağlıklı olduğunu düşünebilirsin. Ancak hayatındaki bazı alışkanlıklar sağlığına en az sigara kadar zarar veriyor olabilir.

21767

Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi

Menopoz dönemi beslenme önerileri ile vücudunun bu süreci kolay atlatmasını sağlayabilirsin.

3742

Sağlıklı uçuş için 3 beslenme önerisi

Bayram tatiline günler kala seyahat planları da başladı. Eğer yolculuğunu çağımızın ulaşımı aracı uçakla yapmayı planlıyorsan, sağlıklı uçuş için beslenme önerilerine göz atabilirsin.

26107

Kabukları faydalı 4 meyve

Meyveleri kabuğundan soyup tüketiyor ve kabuklarını çöpe atıyoruz. Ancak meyve kabuklarının faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra asla çöp olmasına izin vermeyeceksin.

29089