Yaşa göre beslenme önerileri

Kadınların her yaş grubunda alması gereken vitaminler farklılık gösteriyor. İşte yaş gruplarına göre beslenme önerileri:

  • 174PAYLAŞIM
  • 29085OKUMA

20’li yaşlarda beslenme

20’li yaşlarda dengeli ve yeterli beslenme ile vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayabilirsin. Ancak adet döneminde yaşanan kan kaybı ve yapılan sağlıksız diyetler, 20’li yaşlarda kansızlığa yol açabilir. Kansızlık için demir kaynağı olan kırmızı et, ıspanak, brokoli gibi sebzeler tüketebilirsin. Ergenlik döneminde ise yaşanabilecek hormonal değişimler ve cilt sorunlarına karşı A vitamini desteği alabilirsin.

30’lu yaşlarda beslenme

Genelikle anneliğe adım atılan 30’lu yaşlarda, sağlıklı bir hamilelik geçirmek istiyorsan folik asit desteği almalısın. Ayrıca hamilelik döneminde kalsiyum kaynağı olan D vitamini de alınması gereken vitaminlerden. Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyumu, brokoli, lahana, kabak gibi sebzelerden de alabilirsin.

40’lı yaşlarda beslenme

40’lı yaşlarda vitamin ihtiyaçları değişiyor ve C, E, D vitaminlerinin alınması büyük önem taşıyor. Antioksidan özelliği olan C ve E vitaminleri kalp sağlığını korurken, cilt yaşlanmasına karşı da etkili oluyor.

50’li yaşlarda beslenme

50’li yaşlardaysan 40’lı yaşlarda aldığın vitaminlere devam etmeli, ancak E vitamini desteğini de artırmalısın. E vitamini cildine fayda sağladığı kadar kalp, sinir, bağışıklık sistemine de büyük fayda sağlıyor.

60 yaş üstü için beslenme önerileri

Bu dönemde daha çok kalsiyum ve D vitamini seviyeni artıracak besinlere ihtiyacın var. Ayrıca çinko ve B12 vitamini desteği de çok önemli. Yetişkinlerin yüzde 40’ında B12 vitamini eksikliği varken, 65 yaş üstü kişilerin yüzde 20’si B12 eksikliği problemi yaşıyor. B vitamini, et, süt ve yumurtada bulunuyor.

Marulun sağlığımıza 9 müthiş faydası

Yaz aylarına doğru gidildikçe daha az rastlayacak olsak da marul, kıvırcık ve iceberg tüketmek için daha vaktimiz var. Sağlık dostu marulu yaz-kış demeden tüketmeye özen göstermelisin.

434

Kestanenin hiç bilinmeyen 8 faydası

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane, pazarlarda yerini buldu. Sokaklarda, evlerde buram buram kestane kokusu hissedilir oldu. Kestanenin insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmiyor.

347

Çocuklar için zararlı yiyecekler listesi

Mutfağında bulunan hangi yiyeceklerin zararlı olduğunu biliyor musun? Amerika’da yapılan bir araştırmada özellikle çocuklar için tehlikeli olabilecek zararlı yiyecekler açıklandı.

305

Mutluluk veren besinler

İş hayatı, trafik, özel hayat… Metropol hayatının stresi oldukça yoğun. Rahatlamak için vakit de yok… Öyleyse ne yapmalısın?

357