Yaşa göre beslenme önerileri

Kadınların her yaş grubunda alması gereken vitaminler farklılık gösteriyor. İşte yaş gruplarına göre beslenme önerileri:

  • 172PAYLAŞIM
  • 28777OKUMA

20’li yaşlarda beslenme

20’li yaşlarda dengeli ve yeterli beslenme ile vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayabilirsin. Ancak adet döneminde yaşanan kan kaybı ve yapılan sağlıksız diyetler, 20’li yaşlarda kansızlığa yol açabilir. Kansızlık için demir kaynağı olan kırmızı et, ıspanak, brokoli gibi sebzeler tüketebilirsin. Ergenlik döneminde ise yaşanabilecek hormonal değişimler ve cilt sorunlarına karşı A vitamini desteği alabilirsin.

30’lu yaşlarda beslenme

Genelikle anneliğe adım atılan 30’lu yaşlarda, sağlıklı bir hamilelik geçirmek istiyorsan folik asit desteği almalısın. Ayrıca hamilelik döneminde kalsiyum kaynağı olan D vitamini de alınması gereken vitaminlerden. Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyumu, brokoli, lahana, kabak gibi sebzelerden de alabilirsin.

40’lı yaşlarda beslenme

40’lı yaşlarda vitamin ihtiyaçları değişiyor ve C, E, D vitaminlerinin alınması büyük önem taşıyor. Antioksidan özelliği olan C ve E vitaminleri kalp sağlığını korurken, cilt yaşlanmasına karşı da etkili oluyor.

50’li yaşlarda beslenme

50’li yaşlardaysan 40’lı yaşlarda aldığın vitaminlere devam etmeli, ancak E vitamini desteğini de artırmalısın. E vitamini cildine fayda sağladığı kadar kalp, sinir, bağışıklık sistemine de büyük fayda sağlıyor.

60 yaş üstü için beslenme önerileri

Bu dönemde daha çok kalsiyum ve D vitamini seviyeni artıracak besinlere ihtiyacın var. Ayrıca çinko ve B12 vitamini desteği de çok önemli. Yetişkinlerin yüzde 40’ında B12 vitamini eksikliği varken, 65 yaş üstü kişilerin yüzde 20’si B12 eksikliği problemi yaşıyor. B vitamini, et, süt ve yumurtada bulunuyor.

Ispanağın sağlığa 8 önemli faydası

En lezzetli sebzelerden bir tanesi olan ıspanak tam bir demir deposu olarak biliniyor. Demirin yanı sıra birçok hastalığa da iyi geliyor.

245

Probiyotiklerin bilinmeyen faydaları

Probiyotik gıdalar hem genel sağlığımız hem de sindirim siteminiz için hayati önem taşıyor. Probiyotikler; yağların yakılmasına, besinlerin emilimine, vitamin, mineral, aminoasitlerin sentezlenmesine

347

Sonbaharda enerjini artıracak 6 besin:

Sonbaharla birlikte kendini yorgun ve halsiz hissetmeye başlamış olabilirsin. Fakat, tam da bu mevsimde rahatlıkla bulabileceğin bazı besinler ile mutluluk hormonunu artırıp, kaybettiğin enerjini tekr

515

Migreni tetikleyen 7 önemli faktör

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen migren, ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden oluyor. Migreni tetikleyen ise birçok faktör bulunuyor.

1117