Uykusuzluğa iyi gelen 7 bitki çayı

Bitki çaylarının sağlığımıza müthiş faydaları mevcut. Kilo verdiriyor, kolesterolü düşürüyor, enerji veriyor, soğuk alğınlığını tedavi ediyor, kalp ve damar rahatsızlıklarını önlüyor, sindirim sistemi sorunlarına, baş ve kas ağrılarına iyi geliyor..

  • 9PAYLAŞIM
  • 1400OKUMA

Peki, uyuma güçlüğü çektiğinde de bitki çaylarının etkili olabileceğini biliyor muydun?. Hangi bitki çaylarının uykuya dalma ve iyi bir uyku çekmeye yardımcı olacağı ise yazımızda…

Bitki çaylarının zihni sakinleştirici ve vücudu gevşetici bir etkisi var. Bu da uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. İşte uykuya dalmayı kolaylaştıracak bitki çaylarından birkaçı…

Nane çayı:

Nane, geçmişten günümüze mide sorunlarını tedavi etmede ve vücuda enerji vermek için kullanılır. Bu sihirli bitkinin bir başka özelliği de, insanın iç organlarını ve zihnini yatıştırması… Bu nedenle gece yatmadan önce 1 bardak nane çayı içerek rahat bir uykuya dalabilirsin.

Papatya çayı:

Papatyanın sakinleştici etkisi uykuya geçmeni kolaylaştırır. Yatmadan 1 saat önce papatya çayı tüketebilirsin.

Lavanta çayı:

Lavanta çayı, rahatlatıcı ve stresi ortadan kaldırıcı özelliği ile bilinir. Aynı özellikler rahat bir uyku uyku çekmeni de sağlar. Özellikle yatmadan hemen önce içtiğin lavanta çayının faydasını kesinlikle fark edeceksin.

Kediotu:

Kediotu, uyku ilaçlarının ve farklı birçok ilacın yapılmasında kullanılır. Tıpkı diğer bitkisel ilaçlar gibi kediotu da farklı bitkilerle birlikte kullanılabilir.Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisini görebilmen için düzenli olarak tüketmen gerekir.

Tutku çiçeği:

Tutku çiçeği uzun zamanlardır uykusuzluk ve endişe giderici olarak kullanılıyor. Bu çiçek gamma-aminobütirik asit üretimini artırır ve bazı beyin hücrelerinin hareketlerini sınırlar. Bu eylem ise beynin sakinleşmesini sağlar. Tutku çiçeğini uyku sorunu dışında kaygı bozukluğu için de kullanabilirsin.

Melis otu:

Melis otu, diğer birçok bitki gibi zihni sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle uykuya rahatlıkla geçmene yardımcı olur.

Manolya kabuğu:

Manolya kabuğu özellikle Asya ülkelerinde endişe ve sinir bozuklukları tedavisinde kullanılıyor. Manolya kabuğunun ayrıca uyku getirici özelliği de mevcut. Yapılan bir araştırmada, manolya kabuğunun ana bileşenlerinden biri olan magnolol’un farelerde uykuyu artırdığı belirtiliyor.

Uykusuzluk çekenlere 6 öneri

Sen de yatakta döne döne sabahı edenlerdensen, alacağın bazı önlemlerle uykusuzluk probleminden kurtulabilirsin.

14959

Uyku öncesi 5 etkili egzersiz

Çok yorgun bir şekilde yatağa girip bir türlü uyuyamıyorsan, kendini bir süre sonra gergin hissetmeye başlarsın.

7823

Sigara kadar zararlı 5 alışkanlık

Sigara kullanmıyorsan genel olarak sağlıklı olduğunu düşünebilirsin. Ancak hayatındaki bazı alışkanlıklar sağlığına en az sigara kadar zarar veriyor olabilir.

22134

Gribe iyi gelen bitki çayları

Bitki çayları, soğuk algınlığı ve gribin iyileşme süresini kısaltıyor. Hatta bazı araştırmalar, belirli bitki çaylarının soğuk algınlığını önlediğini de ortaya koyuyor. İşte soğuk algınlığı ve gribe i

1113