Sonbahar sendromunu önlemenin 5 yolu

Serinleyen havalar, okulların açılması, giderek artan iş temposu, kısalan günler derken sonbahar sendromu ile karşıya karşıya kalabilirsin.

  • 6PAYLAŞIM
  • 893OKUMA

Yazın neşeli ve tempolu günlerinin ardından, mevsim değişikliğiyle birlikte kendini olumsuz bir ruh hali içinde hissediyor olabilirsin. Bir de bu duruma soğuk algınlığı gibi hastalıklar eşlik etmeye başlarsa sorun daha da derinleşebilir.

Eğer gün içerisinde isteksizlik, aktivitelerden zevk alamama, iştahsızlık, uykusuzluk, yorgunluk, konsantrasyon problemleri, baş ağrısı, mide-barsak problemleri gibi fiziksel yakınmalar yaşıyorsan, sonbahar sendromu yaşıyor olabilirsin.

Peki, sonbahar sendromu nasıl önlenir? İşte yolları:

İş yoğunluğu temponu azalt

Yoğun iş temposu içerisinde çalışıyorsan, gün içinde kısa ve sık molalar vermelisin. Sonbahar mevsiminde şikayetin monotonluk ise o halde yaşamını renklendirecek yeni uğraşlar bulmalısın. Üzerinde fiziksel veya duygusal stres oluşturacak ortamlardan da olabildiğince uzak durmalısın.

Takım çalışması yap

İş hayatında ya da özel hayatında sorumlulukları tek başına yüklenmemelisin. Aile bireyleri ve iş arkadaşlarınla takım çalışması yapmaya özen göstermelisin.

Kısa bir tatil

Tatil tabii ki en iyi ilaç. Her şeyden çok bunaldığında, imkanlarını zorlayarak birkaç gün şehir dışına çıkmayı deneyebilirsin.

Egzersiz

Açık havada ya da havalandırılmış odada yapacağın günlük 15 dakikalık egzersiz hareketleri, kalp-damar sistemini ve solunumunu düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca dokulara yeterli düzeyde oksijen gitmesini sağlar.

Sağlıklı beslenme

Sonbaharda vücudunun vitamin ve mineral ihtiyacı daha da artıyor. O nedenle, beslenme alışkanlığına B vitamini, C vitamini ve potasyum ağırlıklı öğünler eklemelisin. Ayrıca bol bol sebze-meyve tüketmeyi de ihmal etmemelisin.

Pembe parçaları kombinlemenin en iyi 4 yolu

Sonbahar geldi diye pembe tonlarından uzaklaşacağını sanıyorsan, yanılıyorsan. Yazın cıvıl cıvıl renkleri sonbahar/kış sezonunda da tüm enerjisiyle içimizi ısıtmaya devam edecek.

1617

Sonbahar için 4 ruj önerisi

Sonbahar makyajına rujunu yenileyerek başlamaya ne dersin?

1638

Sonbaharda makyaj çantanda olması gereken 6 ürün

Makyajının sonbaharda güzel ve ışıltı görünmesini istiyorsan, makyaj çantanda ufak değişiklikler yapmanın zamanı gelmiş demektir.

1579

Sonbaharda enerjini artıracak 6 besin:

Sonbaharla birlikte kendini yorgun ve halsiz hissetmeye başlamış olabilirsin. Fakat, tam da bu mevsimde rahatlıkla bulabileceğin bazı besinler ile mutluluk hormonunu artırıp, kaybettiğin enerjini tekr

1201