Sıcak havanın insan sağlığına olumsuz etkileri

Hava sıcaklığının ve nem oranının artış gösterdiği şu günlerde mutsuzluk, halsizlik, dikkat eksikliği ve tahammülsüzlük yaşıyorsan depresyonda olabilirsin. Tüm bu şikayetlerin hava sıcakları ile orantılı olarak, hem vücut sağlığını hem de psikolojini olumsuz etkiliyor olabilir.

  • 52PAYLAŞIM
  • 8624OKUMA

Sıcak havanın insan sağlığına olumsuz etkileri:

27-32 derece arası: Sıcak. Fiziksel etkinliğe ve etkilenme süresine bağlı olarak oluşan termal stresten dolayı sinirlilik, halsizlik, dolaşım ve solunum sisteminde bir çok rahatsızlık meydana gelebilir.

33-41 derece arası: Kuvvetli termal stres ile birlikte ısı çarpması, ısı yorgunlukları ve ısı krampları oluşabilir.

42-54 derece arası: Tehlikeli sıcak. Güneş çarpması, ısı krampları veya ısı bitkinliği meydana gelebilir.

55 derece ve üzeri:Tehlikeli sıcak. Isı veya güneş çarpması tehlikesi oluşur.

Aşırı nem mutsuz ediyor

Sıcak havalarda nem seviyesi artıkça mutluluk azalıyor. Çünkü aşırı nemli havalarda yapılan aktivitelerde azalma oluyor ve bu durumda bireylerde huzursuzluk, kendini iyi hissetmeme ve hayal kırıklığına neden olabiliyor.

Sıcak hava alışveriş isteğini artırıyor

Araştırmalara göre; yüksek sıcaklık risk almayı artırıyor. Bu durumda düşünmeden hareket edip sağlıksız kararlar almana neden olabilir. Yazın etkisiyle zaman zaman kendini daha umursamaz hissedebilirsin. Bu his beraberinde gereksiz alışveriş isteğini de tetikleyebilir. Tam da bu durumdaysan alışveriş öncesi ihtiyaç listesi hazırlayarak, fazla para harcamayı önleyebilirsin.

Aşırı sıcaklar hafıza ve dikkat kaybına yol açıyor

Yoğun dikkat gerektiren bir işe sahipsen, artan hava sıcaklığı ile birlikte konsantre olman güçleşebilir. Bu yüzden aşırı sıcak havalarda önemli kararlar almaktan kaçınmalısın.

Sıcak havalarda sağlığını koruyacak 5 öneri

Sıcak hava hareketsizliği ve halsizliği de beraberinde getiriyor. Sıcak havalarda yapacağın bir kaç öneri ile hareketsiz yaşam tarzına veda edebilirsin.

8495

Sıcak havada uyumanın 5 yolu

Sıcak havalarda uyumak çok mu zor? Saatlerce dönüp duruyor ama sıcaktan uyuyamıyor musun? İşte, sıcak havalarda uyumanın 5 yolu....

8260

Sakinleştiren nefes egzersizleri

Araştırmalara göre insanlar en çok hafta sonu kilo alıyor. Sen de geçirdiğin haftanın stresini iki güne yüklüyor ve bu durum aşırı yemek yemene neden oluyorsa, doğru nefes egzersizleriyle stresten kur

22715

Her gün yeşil çay içmenin 4 faydası

Günde üç kez vereceğin yeşil çay molası ile hem sağlığına hem de güzelliğine katkıda bulunabilirsin.

7028