Sıcak havalarda sağlığını koruyacak 5 öneri

Sıcak hava hareketsizliği ve halsizliği de beraberinde getiriyor. Sıcak havalarda yapacağın bir kaç öneri ile hareketsiz yaşam tarzına veda edebilirsin.

  • 52PAYLAŞIM
  • 8642OKUMA

Su ile temas et

Vücudumuza su temas ettiğinde, kaslarımız gevşer ve hücrelerimiz yenilenir. Yüzmesen bile haftada en 2 kere su içerinde hareket etmeye çalış. Böylece hem spor yapmış hem de hem suyun gençleştirme özelliğinden faydalanmış olursun.

Dans et

Dans hem bir spor olması hem de mutluluk vermesi nedeniyle sağlığına son derece faydalı. Dans ettiğin sırada vücudun mutluluk hormonu salgılıyor ve eşli yapılan danslarda dayanışma duygusu ön plana çıktığı için fayda daha da artıyor.

Yürüyüş yap

Yaz aylarında arabayı hayatından çıkarmaya ve mümkün olan her yere yürüyerek gitmeye özen göstermelisin. Böylelikle sıcak havalarda vücudunun dinç kalmasını sağlayabilirsin.

Uyku düzenine dikkat et

Sabaha karşı yatıp öğle saatlerinde uyanmanın vücuda faydası olmadığı gibi zararı var. Vücudun uykuya geçmek istediği gece saatlerinde efor sarf etmek, hormonların hareketlenmeye başladığı sabah saatlerinde ise uyumak istemek vücutta çatışma çıkmasına neden olur. Bu durum da halsiz ve yorgun olmana neden olur.

Dalış yap

Yüzme sırasında sağlanan tazelenme etkisi, su altında yüksek basıncın etkisiyle çok daha yüksek yaşanır. Ayrıca dalış sporu astım ya da kronik akciğer hastalığı olan kişilerin tedavi sürecine de destek olur.

Sıcak havanın insan sağlığına olumsuz etkileri

Hava sıcaklığının ve nem oranının artış gösterdiği şu günlerde mutsuzluk, halsizlik, dikkat eksikliği ve tahammülsüzlük yaşıyorsan depresyonda olabilirsin. Tüm bu şikayetlerin hava sıcakları ile orant

8782

Sıcak havada uyumanın 5 yolu

Sıcak havalarda uyumak çok mu zor? Saatlerce dönüp duruyor ama sıcaktan uyuyamıyor musun? İşte, sıcak havalarda uyumanın 5 yolu....

8383

Yaz için ruj önerileri

Dört gözle beklediğimiz yaz mevsimi sonunda tüm enerjisiyle geldi. Makyajını yaz mevsimine uyarlarken ruj seçimine de dikkat etmelisin.

22351

Yaz aylarında serinleten 4 sağlıklı yiyecek

“Esmiyor!” dediğini duyar gibiyiz; evet esmiyor fakat ferahlamak için başka yollar da var. Bugünlerde serinlik veren yiyeceklerden faydalanmanın tam zamanı.

20440