Sakinleştiren nefes egzersizleri

Araştırmalara göre insanlar en çok hafta sonu kilo alıyor. Sen de geçirdiğin haftanın stresini iki güne yüklüyor ve bu durum aşırı yemek yemene neden oluyorsa, doğru nefes egzersizleriyle stresten kurtulabilirsin.

  • 138PAYLAŞIM
  • 23135OKUMA

1. adım

Öncelikle kendini rahat hissedeceğin bir oturma ya da yatma pozisyonu bulmalısın. Oturuyorsan dik oturmalı, yatıyorsan sırtını yere tam olarak değdirmelisin. Akciğerlerin ve karnın alacağın derin nefesle birlikte rahatça esneyebilmeli. Bu yüzden dar kıyafetler giymemeli, vücudunun esnemesini engelleyecek bir pozisyonda oturmamalısın. Daha rahat oturmak ya da kendine biraz konfor yaratmak adına, başının veya ayak bileklerinin altına yumuşak birer yastık yerleştirebilirsin.

2. adım

Ellerini karnının üzerine yerleştir ve birkaç kez nefes al. Göğsünün yükselip indiğini görecek, karnının sabit kaldığını fark edeceksin. Bu durum derin nefes almadığını gösterir. Çoğumuz üst göğüs bölgesine odaklandığımız için, daha sık ama sığ nefes alıyoruz. Bu durum da stresli ve endişeli anlarımızda nefes tutmamıza neden oluyor. Ellerinin inip kalkıyor olması doğru nefes aldığını gösterir.

3. adım

Burnundan nefes al ve ciğerlerini doldurarak göğsünü ve karnını genişlettiğinden emin ol. Nefesini 7 saniye kadar tuttuktan sonra ağzından yavaş yavaş 8 saniyede nefesini ver. Nefes verme süren nefes alma sürenden her zaman daha fazla olmalı.

4. adım

Aldığın nefesi vermek için karın kaslarına odaklanmalısın. Uzun vadede daha derin nefes alabilmen için, sürekli daha fazla hava almaya çalışmak yerine, aldığın havayı yavaşça ve tamamen vermeyi deneyebilirsin.

Her gün yeşil çay içmenin 4 faydası

Günde üç kez vereceğin yeşil çay molası ile hem sağlığına hem de güzelliğine katkıda bulunabilirsin.

7490

Sıcak havalarda sağlığını koruyacak 5 öneri

Sıcak hava hareketsizliği ve halsizliği de beraberinde getiriyor. Sıcak havalarda yapacağın bir kaç öneri ile hareketsiz yaşam tarzına veda edebilirsin.

8901

Sıcak havanın insan sağlığına olumsuz etkileri

Hava sıcaklığının ve nem oranının artış gösterdiği şu günlerde mutsuzluk, halsizlik, dikkat eksikliği ve tahammülsüzlük yaşıyorsan depresyonda olabilirsin. Tüm bu şikayetlerin hava sıcakları ile orant

9020

Stresin vücuda verdiği 7 zarar

Stresin vücudunda bir miktar gerginlik yarattığını ve güzel bir masajla her şeyi halledeceğini düşünüyor olabilirsin. Ancak stres, nefes darlığından çocuk sahibi olamamaya kadar birçok sıkıntının kayn

1113