Migreni tetikleyen 7 önemli faktör

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen migren, ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden oluyor. Migreni tetikleyen ise birçok faktör bulunuyor.

  • 12PAYLAŞIM
  • 1859OKUMA

Migreni tetikleyen 7 önemli faktör:

Stres

Aşırı stres altında çalışıyor ya da sosyal hayatında aşırı strese maruz kalıyorsan, mutlaka profesyonel destek almalısın. Migreni tetikleyen en önemli faktörün stres olduğunu unutmamalısın.

Hava durumu

Özellikle mevsim geçişlerinde oluşan rutubetli hava ve lodos rüzgarları vücudundaki elektrolitik dengesini bozuyor ve migren ataklarını tetikliyor. Bu durumda halsizlik, bitkinlik ve şiddetli baş ağrısına neden oluyor.

Işık ve gürültü

Sık sık migren atakları geçiriyorsan, olabildiğince yüksek sesli ortamlardan, parlak ışıktan ve keskin kokulardan uzak durmalısın. Bu üç faktörün migren ataklarına zemin hazırladığı gerçeğini unutmamalısın.

Uyku düzeni

Uzmanlara göre günde yaklaşık 6-8 saat arası uyku ideal oran olarak belirtiliyor. Bu nedenle, ne çok fazla uyumalı ne de uykusuz kalmalısın.

Öğün atlama

Gün içerisinde kendini uzun süre aç bırakırsan, kan şekerin düşer ve migren ataklarını tetiklemiş olursun. Sağlıklı bir yaşam için bütün makro besinleri yeterli miktarda ve 3 öğüne bölerek yemen gerekiyor.

Susuzluk

Açlık gibi susuzluk da migreni tetikleyen nedenler arasında. Gün içerisinde ortalama 2-3 litre su içmeye özen göstermelisin.

Beslenme alışkanlığı

Tuzlu yiyecekler, eski peynirler ve işlenmiş gıdalar migreni tetikleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Özellikle beslenme alışkanlığından hazır gıdalardaki tatlandırıcıları tamamen çıkarmalısın.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

34122

Ramazan bayramı için beslenme önerileri

Bayramların olmazsa olmazı; yemek davetleri, ikramlar, tatlılar... Ancak Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar için bayram ikramları, hem fazla kalori alımı hem de oruçla az yemeğe alışan midelerin yorul

26488

Yaşa göre beslenme önerileri

Kadınların her yaş grubunda alması gereken vitaminler farklılık gösteriyor. İşte yaş gruplarına göre beslenme önerileri:

29404

Baş ağrısı için 5 doğal yöntem

Baş ağrısına kimi zaman doğal çözümler ararken, kimi zaman da vakit kaybetmeden ağrı kesicilere başvuruyoruz.

22369