Migreni tetikleyen 7 önemli faktör

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen migren, ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden oluyor. Migreni tetikleyen ise birçok faktör bulunuyor.

  • 10PAYLAŞIM
  • 1561OKUMA

Migreni tetikleyen 7 önemli faktör:

Stres

Aşırı stres altında çalışıyor ya da sosyal hayatında aşırı strese maruz kalıyorsan, mutlaka profesyonel destek almalısın. Migreni tetikleyen en önemli faktörün stres olduğunu unutmamalısın.

Hava durumu

Özellikle mevsim geçişlerinde oluşan rutubetli hava ve lodos rüzgarları vücudundaki elektrolitik dengesini bozuyor ve migren ataklarını tetikliyor. Bu durumda halsizlik, bitkinlik ve şiddetli baş ağrısına neden oluyor.

Işık ve gürültü

Sık sık migren atakları geçiriyorsan, olabildiğince yüksek sesli ortamlardan, parlak ışıktan ve keskin kokulardan uzak durmalısın. Bu üç faktörün migren ataklarına zemin hazırladığı gerçeğini unutmamalısın.

Uyku düzeni

Uzmanlara göre günde yaklaşık 6-8 saat arası uyku ideal oran olarak belirtiliyor. Bu nedenle, ne çok fazla uyumalı ne de uykusuz kalmalısın.

Öğün atlama

Gün içerisinde kendini uzun süre aç bırakırsan, kan şekerin düşer ve migren ataklarını tetiklemiş olursun. Sağlıklı bir yaşam için bütün makro besinleri yeterli miktarda ve 3 öğüne bölerek yemen gerekiyor.

Susuzluk

Açlık gibi susuzluk da migreni tetikleyen nedenler arasında. Gün içerisinde ortalama 2-3 litre su içmeye özen göstermelisin.

Beslenme alışkanlığı

Tuzlu yiyecekler, eski peynirler ve işlenmiş gıdalar migreni tetikleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Özellikle beslenme alışkanlığından hazır gıdalardaki tatlandırıcıları tamamen çıkarmalısın.

Kış sebze ve meyvelerin faydaları

Kış aylarında bol meyve ve sebze tüketerek vücut direncini artırabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilirsin.

672

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

630

Kış geceleri için sağlıklı beslenme önerileri

Kışın günlerin kısalması ve gecelerin uzamasıyla birlikte gece beslenmesi de önemli bir boyut kazanıyor. Kış geceleri için sağlıklı beslenme önerilerini senin için listeledik.

742

Sağlıklı 5 ara öğün

Sağlıklı bir beslenme programının ilk ana kuralı ara öğünlerin dengelenmesi...

634