Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi

Menopoz dönemi beslenme önerileri ile vücudunun bu süreci kolay atlatmasını sağlayabilirsin.

  • 21PAYLAŞIM
  • 3525OKUMA

Yanlış beslenme alışkanlığı, menopoz döneminde kemiklerin erimesine, sakatlık ve ağrılara yol açabiliyor. Uzmanlar bu dönemde sağlıklı beslenmenin bir gereklilik olduğunu ve beslenmeye bağlı olarak; kalp hastalıkları, şişmanlık, osteoporoz, gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğin belirtiyorlar.

Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi;

1. Bu dönemde D vitamini ağırlıklı beslenme ve gün içerisinde 15 dakika ile 30 dakika arasında güneş ışığından yararlanmak büyük önem taşıyor. Aynı zamanda vücutta kas ve sıvı kaybına neden olacak zayıflama diyetlerinden de menopoz döneminde kaçınmak gerekiyor.

2. Kalsiyumdan bakımından zengin olan besinler tüketmeye özen göstermelisin. Menopoz döneminde yetersiz kalsiyum alımı, kemik erimesinin nedenleri arasında yer alıyor.

3. Su tüketimini artırmalı, gün içerisinde minimum 2 lt su tüketmelisin.

4. Gün içerisinde tükettiğin kafeinli içecekler yerine bitki çaylarını tercih edebilirsin.

5. Geçirdiğin bu hassas dönemde sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için, doymuş ve trans yağlardan olabildiğince uzak durmalısın.

6. Şeker ve tuz tüketimini olabildiğince azaltmalısın. Menopoz döneminde günlük tuz tüketimin 5 gramdan daha az olmalı.

7. İyi bir magnezyum kaynağı olan sebze-meyve tüketimini alışkanlık haline getirmelisin. Menopoz döneminde günlük 400 gramın üzerinde meyve-sebze tüketmeye özen göstermelisin.

8. Alkol ve sigaradan uzak durmalısın.

9. Yanlış yağ tercihi, menopoz döneminde olası meme kanseri riskini de artırıyor. Bu sebepten dolayı, özellikle yemek ve salatalarda bitkisel yağlar yerine zeytinyağı kullanmalısın.

10. Balık tüketimini artırmalı, yemekleri ise haşlama, ızgara, fırında gibi daha sağlıklı pişirme yöntemleriyle pişirmelisin.

11. Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmemelisin.

12. İdeal ağırlığını korumalı ve sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmelisin.

Marulun sağlığımıza 9 müthiş faydası

Yaz aylarına doğru gidildikçe daha az rastlayacak olsak da marul, kıvırcık ve iceberg tüketmek için daha vaktimiz var. Sağlık dostu marulu yaz-kış demeden tüketmeye özen göstermelisin.

434

Kestanenin hiç bilinmeyen 8 faydası

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane, pazarlarda yerini buldu. Sokaklarda, evlerde buram buram kestane kokusu hissedilir oldu. Kestanenin insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmiyor.

347

Çocuklar için zararlı yiyecekler listesi

Mutfağında bulunan hangi yiyeceklerin zararlı olduğunu biliyor musun? Amerika’da yapılan bir araştırmada özellikle çocuklar için tehlikeli olabilecek zararlı yiyecekler açıklandı.

305

Mutluluk veren besinler

İş hayatı, trafik, özel hayat… Metropol hayatının stresi oldukça yoğun. Rahatlamak için vakit de yok… Öyleyse ne yapmalısın?

357