Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi

Menopoz dönemi beslenme önerileri ile vücudunun bu süreci kolay atlatmasını sağlayabilirsin.

  • 21PAYLAŞIM
  • 3385OKUMA

Yanlış beslenme alışkanlığı, menopoz döneminde kemiklerin erimesine, sakatlık ve ağrılara yol açabiliyor. Uzmanlar bu dönemde sağlıklı beslenmenin bir gereklilik olduğunu ve beslenmeye bağlı olarak; kalp hastalıkları, şişmanlık, osteoporoz, gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğin belirtiyorlar.

Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi;

1. Bu dönemde D vitamini ağırlıklı beslenme ve gün içerisinde 15 dakika ile 30 dakika arasında güneş ışığından yararlanmak büyük önem taşıyor. Aynı zamanda vücutta kas ve sıvı kaybına neden olacak zayıflama diyetlerinden de menopoz döneminde kaçınmak gerekiyor.

2. Kalsiyumdan bakımından zengin olan besinler tüketmeye özen göstermelisin. Menopoz döneminde yetersiz kalsiyum alımı, kemik erimesinin nedenleri arasında yer alıyor.

3. Su tüketimini artırmalı, gün içerisinde minimum 2 lt su tüketmelisin.

4. Gün içerisinde tükettiğin kafeinli içecekler yerine bitki çaylarını tercih edebilirsin.

5. Geçirdiğin bu hassas dönemde sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için, doymuş ve trans yağlardan olabildiğince uzak durmalısın.

6. Şeker ve tuz tüketimini olabildiğince azaltmalısın. Menopoz döneminde günlük tuz tüketimin 5 gramdan daha az olmalı.

7. İyi bir magnezyum kaynağı olan sebze-meyve tüketimini alışkanlık haline getirmelisin. Menopoz döneminde günlük 400 gramın üzerinde meyve-sebze tüketmeye özen göstermelisin.

8. Alkol ve sigaradan uzak durmalısın.

9. Yanlış yağ tercihi, menopoz döneminde olası meme kanseri riskini de artırıyor. Bu sebepten dolayı, özellikle yemek ve salatalarda bitkisel yağlar yerine zeytinyağı kullanmalısın.

10. Balık tüketimini artırmalı, yemekleri ise haşlama, ızgara, fırında gibi daha sağlıklı pişirme yöntemleriyle pişirmelisin.

11. Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmemelisin.

12. İdeal ağırlığını korumalı ve sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmelisin.

Çay ve kahve karşılaştırmasının galibi

Sabah kahvaltıda, öğlen arasında, ev ziyaretinde, iş yerinde, toplantıda, hemen hemen her öğün sonrasında ya kahve içiyoruz ya da çay. "Gün içerisinde ne içersiniz?" sorusuna çoğunlukla çay veya kahve

294

Grip olduğunda uzak durman gereken besinler

Grip, herkesin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlık. Gribi atlatmanın en iyi yollarından biri dinlenmek olsa da, bazı besinlerden uzak durarak hastalığı daha kolay atlatabilirsin.

354

Bademin faydaları

Badem inanılmaz bir besin profili çiziyor ve besleyici değeri en yüksek olan kuruyemişler arasında yer alıyor. Uzmanlar bu besini mutluluk kaynağı olarak gösteriyor.

179

Kış sebze ve meyvelerin faydaları

Kış aylarında bol meyve ve sebze tüketerek vücut direncini artırabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilirsin.

238