Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi

Menopoz dönemi beslenme önerileri ile vücudunun bu süreci kolay atlatmasını sağlayabilirsin.

  • 20PAYLAŞIM
  • 3224OKUMA

Yanlış beslenme alışkanlığı, menopoz döneminde kemiklerin erimesine, sakatlık ve ağrılara yol açabiliyor. Uzmanlar bu dönemde sağlıklı beslenmenin bir gereklilik olduğunu ve beslenmeye bağlı olarak; kalp hastalıkları, şişmanlık, osteoporoz, gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğin belirtiyorlar.

Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi;

1. Bu dönemde D vitamini ağırlıklı beslenme ve gün içerisinde 15 dakika ile 30 dakika arasında güneş ışığından yararlanmak büyük önem taşıyor. Aynı zamanda vücutta kas ve sıvı kaybına neden olacak zayıflama diyetlerinden de menopoz döneminde kaçınmak gerekiyor.

2. Kalsiyumdan bakımından zengin olan besinler tüketmeye özen göstermelisin. Menopoz döneminde yetersiz kalsiyum alımı, kemik erimesinin nedenleri arasında yer alıyor.

3. Su tüketimini artırmalı, gün içerisinde minimum 2 lt su tüketmelisin.

4. Gün içerisinde tükettiğin kafeinli içecekler yerine bitki çaylarını tercih edebilirsin.

5. Geçirdiğin bu hassas dönemde sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için, doymuş ve trans yağlardan olabildiğince uzak durmalısın.

6. Şeker ve tuz tüketimini olabildiğince azaltmalısın. Menopoz döneminde günlük tuz tüketimin 5 gramdan daha az olmalı.

7. İyi bir magnezyum kaynağı olan sebze-meyve tüketimini alışkanlık haline getirmelisin. Menopoz döneminde günlük 400 gramın üzerinde meyve-sebze tüketmeye özen göstermelisin.

8. Alkol ve sigaradan uzak durmalısın.

9. Yanlış yağ tercihi, menopoz döneminde olası meme kanseri riskini de artırıyor. Bu sebepten dolayı, özellikle yemek ve salatalarda bitkisel yağlar yerine zeytinyağı kullanmalısın.

10. Balık tüketimini artırmalı, yemekleri ise haşlama, ızgara, fırında gibi daha sağlıklı pişirme yöntemleriyle pişirmelisin.

11. Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmemelisin.

12. İdeal ağırlığını korumalı ve sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmelisin.

Ispanağın sağlığa 8 önemli faydası

En lezzetli sebzelerden bir tanesi olan ıspanak tam bir demir deposu olarak biliniyor. Demirin yanı sıra birçok hastalığa da iyi geliyor.

228

Probiyotiklerin bilinmeyen faydaları

Probiyotik gıdalar hem genel sağlığımız hem de sindirim siteminiz için hayati önem taşıyor. Probiyotikler; yağların yakılmasına, besinlerin emilimine, vitamin, mineral, aminoasitlerin sentezlenmesine

329

Sonbaharda enerjini artıracak 6 besin:

Sonbaharla birlikte kendini yorgun ve halsiz hissetmeye başlamış olabilirsin. Fakat, tam da bu mevsimde rahatlıkla bulabileceğin bazı besinler ile mutluluk hormonunu artırıp, kaybettiğin enerjini tekr

497

Migreni tetikleyen 7 önemli faktör

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen migren, ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden oluyor. Migreni tetikleyen ise birçok faktör bulunuyor.

1099