Kurban Bayramı için beslenme önerileri

Tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, özenle hazırlanan sofralarda yemeklerin yendiği Kurban Bayramı'nda et tüketimi arttığı kadar, şekerleme, tatlı ve ağır yemekler de art arda servis ediliyor.

  • 10PAYLAŞIM
  • 1547OKUMA

Kurban Bayramını sevdiklerinle sağlıklı geçirmek istiyorsan aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsin.

Güne kahvaltı ile başla

Güne hafif ama doyurucu bir kahvaltı ile başlamalısın. Gün içerisinde daha fazla et veya tatlı yemek için kahvaltı öğününü atlamamalısın. Bayram bu, tabii ki et ve tatlı yiyeceksin ama aşırıya kaçmadan. Hatta ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü ve daha hafif olanları tercih etmen bu mevsim için çok daha iyi.

Sıvı tüketimi

Bayram bitene kadar sıvı tüketimine dikkat etmen gerekli. Her öğünün yanına su, ayran, limonata benzeri bir içeceği eklemende fayda var. Bayram boyunca kavurmalar, güveçler, kızartmalar, ballar, kaymaklar çok cazip geliyor farkındayız. Ama onların yanında bol salata veya taze nane- maydanoz tüketmeni de tavsiye ediyoruz.

Sindirim sistemine dikkat

Bayramla birlikte değişen beslenme düzeni kabızlık ve sindirim sistemi sorunlarını da beraberinde getiriyor. O nedenle, bu sürede bol bol sebze ve meyve tüketmeli ve günde en az iki litre su içmeyi ihmal etmemelisin.

40 yaş üstü için beslenme önerileri

40 yaş üstüysen ve tansiyon, kalp/damar hastalıları ya da şeker gibi hastalıkların da varsa tatlıları, yanında ikram edilen çay-kahve tüketimini ve Kurban Bayramı’nın olmazsa olmazı et yemeklerini sınırlaman gerekiyor. Çay- kahve yerine bitki çaylarından tüketebilirsin.

Ispanağın sağlığa 8 önemli faydası

En lezzetli sebzelerden bir tanesi olan ıspanak tam bir demir deposu olarak biliniyor. Demirin yanı sıra birçok hastalığa da iyi geliyor.

67

Probiyotiklerin bilinmeyen faydaları

Probiyotik gıdalar hem genel sağlığımız hem de sindirim siteminiz için hayati önem taşıyor. Probiyotikler; yağların yakılmasına, besinlerin emilimine, vitamin, mineral, aminoasitlerin sentezlenmesine

63

Sonbaharda enerjini artıracak 6 besin:

Sonbaharla birlikte kendini yorgun ve halsiz hissetmeye başlamış olabilirsin. Fakat, tam da bu mevsimde rahatlıkla bulabileceğin bazı besinler ile mutluluk hormonunu artırıp, kaybettiğin enerjini tekr

301

Migreni tetikleyen 7 önemli faktör

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen migren, ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden oluyor. Migreni tetikleyen ise birçok faktör bulunuyor.

952