Kurban Bayramı için beslenme önerileri

Tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, özenle hazırlanan sofralarda yemeklerin yendiği Kurban Bayramı'nda et tüketimi arttığı kadar, şekerleme, tatlı ve ağır yemekler de art arda servis ediliyor.

  • 12PAYLAŞIM
  • 1915OKUMA

Kurban Bayramını sevdiklerinle sağlıklı geçirmek istiyorsan aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsin.

Güne kahvaltı ile başla

Güne hafif ama doyurucu bir kahvaltı ile başlamalısın. Gün içerisinde daha fazla et veya tatlı yemek için kahvaltı öğününü atlamamalısın. Bayram bu, tabii ki et ve tatlı yiyeceksin ama aşırıya kaçmadan. Hatta ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü ve daha hafif olanları tercih etmen bu mevsim için çok daha iyi.

Sıvı tüketimi

Bayram bitene kadar sıvı tüketimine dikkat etmen gerekli. Her öğünün yanına su, ayran, limonata benzeri bir içeceği eklemende fayda var. Bayram boyunca kavurmalar, güveçler, kızartmalar, ballar, kaymaklar çok cazip geliyor farkındayız. Ama onların yanında bol salata veya taze nane- maydanoz tüketmeni de tavsiye ediyoruz.

Sindirim sistemine dikkat

Bayramla birlikte değişen beslenme düzeni kabızlık ve sindirim sistemi sorunlarını da beraberinde getiriyor. O nedenle, bu sürede bol bol sebze ve meyve tüketmeli ve günde en az iki litre su içmeyi ihmal etmemelisin.

40 yaş üstü için beslenme önerileri

40 yaş üstüysen ve tansiyon, kalp/damar hastalıları ya da şeker gibi hastalıkların da varsa tatlıları, yanında ikram edilen çay-kahve tüketimini ve Kurban Bayramı’nın olmazsa olmazı et yemeklerini sınırlaman gerekiyor. Çay- kahve yerine bitki çaylarından tüketebilirsin.

Acı biberin sağlığımıza 6 önemli faydası

Antioksidan özelliğinden gribi engelleyici faydalarına kadar işte acı biberin sağlığımıza faydaları...

242

Chia tohumu hakkında bilinmesi gerekenler

Son dönemin en popüler besini olan Chia tohumunun faydaları saymakla bitmiyor.

84

Yanlış tükettiğimiz 5 yiyecek

Sağlığın için doğru beslenmeye özen gösterirken, bazı yiyecekleri yanlış tükettiğini biliyor musun?

315

Yeni yılın ilk günü için sağlıklı öneriler

2018'e yepyeni, enerjik ve sağlıklı bir başlangıç yapmak istiyorsan, yılın ilk gününde bu önerileri uygulayabilirsin.

252