Kurban Bayramı için beslenme önerileri

Tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, özenle hazırlanan sofralarda yemeklerin yendiği Kurban Bayramı'nda et tüketimi arttığı kadar, şekerleme, tatlı ve ağır yemekler de art arda servis ediliyor.

  • 15PAYLAŞIM
  • 2377OKUMA

Kurban Bayramını sevdiklerinle sağlıklı geçirmek istiyorsan aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsin.

Güne kahvaltı ile başla

Güne hafif ama doyurucu bir kahvaltı ile başlamalısın. Gün içerisinde daha fazla et veya tatlı yemek için kahvaltı öğününü atlamamalısın. Bayram bu, tabii ki et ve tatlı yiyeceksin ama aşırıya kaçmadan. Hatta ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü ve daha hafif olanları tercih etmen bu mevsim için çok daha iyi.

Sıvı tüketimi

Bayram bitene kadar sıvı tüketimine dikkat etmen gerekli. Her öğünün yanına su, ayran, limonata benzeri bir içeceği eklemende fayda var. Bayram boyunca kavurmalar, güveçler, kızartmalar, ballar, kaymaklar çok cazip geliyor farkındayız. Ama onların yanında bol salata veya taze nane- maydanoz tüketmeni de tavsiye ediyoruz.

Sindirim sistemine dikkat

Bayramla birlikte değişen beslenme düzeni kabızlık ve sindirim sistemi sorunlarını da beraberinde getiriyor. O nedenle, bu sürede bol bol sebze ve meyve tüketmeli ve günde en az iki litre su içmeyi ihmal etmemelisin.

40 yaş üstü için beslenme önerileri

40 yaş üstüysen ve tansiyon, kalp/damar hastalıları ya da şeker gibi hastalıkların da varsa tatlıları, yanında ikram edilen çay-kahve tüketimini ve Kurban Bayramı’nın olmazsa olmazı et yemeklerini sınırlaman gerekiyor. Çay- kahve yerine bitki çaylarından tüketebilirsin.

Sağlıklı beslenerek 1 ayda 4 kilo

Yaz mevsimi yaklaştıkça kışın alınan kiloları verme derdi de başlıyor. Bu dönemde birçok diyet programı, hızlı kilo vermeyi vaat ediyor. Ancak dikkat edilmesi gereken, sağlıklı kilo vermenin yollarını

36225

Güzelliğin 7 şifresi

Pürüzsüz ve pamuk gibi bir cilde sahip olmak ne kadar güzel olurdu öyle değil mi?

29421

Uzun ve sağlıklı ömrün 8 sırrı

Sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmek istiyorsan, günlük hayatındaki basit alışkanlıklarını değiştirerek başlayabilirsin.

23986

Genç kalmanı sağlayacak 7 yiyecek

Genç kalmanın en ucuz ve sağlıklı yolu doğru besinleri tüketmekten geçiyor.

26915