Kışın bebek nasıl giydirilmeli?

Küçük bebeğini soğuk kış günlerinde dışarı çıkarmak birçokları için endişe yaratır. Bebeğin kış mevsiminde nasıl giydirileceği, hem rahat hem soğuktan nasıl korunacağı anne ve babaların en önemli düşüncesi. Dikkat edilecek bazı noktalara uyarak bebeğinle kışın ve soğuk havanın keyfini çıkarabilirsin.

  • 5PAYLAŞIM
  • 819OKUMA

Bebeğini soğuk kış günlerinde dışarı çıkarırken, en önemli olan şey onu hem rahat ettirmek, hem üşütmemek hem de terletmemek. Bunu sağlamak için bazı ipuçlarına dikkat etmek yeterli.

Kaç kat giydirmelisin?

Bebekleri ya da küçük çocukları kışın giydirirken katmanlara dikkat etmek gerekli. Genel kural; bebeğini kendi giydiğinden bir kat daha fazla giydirmek. Bebeğini birkaç kat giydirmek onu hem sıcak tutar hem de rahat ettirmiş olursun. Aynı zamanda terlememesi için kolaylıkla katmanlardan birini de çıkartabilirsin.

Doğru katmanları seçmek

Kış aylarında etkili bir termal örtü, bebekler ve küçük çocuklar için anahtar konumdadır. Yünlü ya da polyester alta serilecek örtü için idealdir. Ancak tam pamukludan kaçınmalısın. Çünkü pamuklu genellikle daha fazla rutubet tutar ve bu rutubet kolaylıkla giderilemez. Merinos yünü ise kullanılabilecek en iyi yündür. Bu yün örtü %40 oranında rutubet çekebilir ancak bebeğini rahatsız edecek bir ıslaklık oluşturmaz.

Sıcak ve kuru kalmak

Bebeğin için kışlık kıyafet alırken teknik özelliklerine ve kumaşına dikkat etmelisin. Bebeğin ıslanmamasını sağlamak için su geçirmezliği en az 1500 mm. ya da daha fazla olan giysileri seçebilirsin. Kapüşonu ise bebeğin yanaklarını açıkta bırakmayacak şekilde yüzüne oturmalı.

Ayrıntılara dikkat etmek

Bebeğine veya küçük çocuğuna kıyafet seçerken, reflektör ya da takılabilir kapüşonlar gibi ayrıntılara dikkat etmelisin. Ayrıca kıyafetlerin fermuarlarının özel koruması olmasına da özen göstermelisin.

Kolay çıkarılabilir kıyafetler seç

Boydan boya fermuarlı tulumlar ya da montlar özellikle bebeğinin altını değiştirirken sana büyük kolaylık sağlar.

Bebeğini arabada sıcak tutmak

Bebeğinle birlikte özel aracınla seyahat edeceksen, bebeğinin rahat etmesi çok önemli. Araç kolaylıkla ısınabileceği için, bebeğinin terlememesi büyük önem taşıyor. Arabanın içerisinde şapka, eldiven ve kar montları gibi kıyafetleri mutlaka çıkarmalısın. Eğer araba ilk anda soğuk gelirse, hafif bir battaniye kullanabilirsin. Bu arada, bebeğinin araba koltuğunun emniyet kemerlerini kışlık kıyafetlere göre ayarlamayı unutmamalısın.

Aşırı durumlar hatırlanmalı

İster bir mont, ister bir tulum tercih et, bebeğin ayaklarını ve ellerini korumak, vücut sıcaklığının sabit tutulması için çok önemli. Formül şu; Rahat ve sıcak bir ayak = mutlu bebek = keyifli ebeveynler. Küçük çocuklar için kalın tabanlı bir bot, su geçirmez ve hava alan bir kar botu ya da termal lastik çizmeler rahatlıkla yatırım yapılabilecek ürünler. Bebeklere ise sıcak çoraplar ve yumuşak tabanlı ayakkabılar öneriliyor.

Çocuğu kış hastalıklarından korumanın 10 yolu

Kışın kilo almamak için ne yapmalı?

Havalar soğumaya başlayınca hareketsiz günler de başlıyor ve fazla kilolar kaçınılmaz oluyor. Vücut direncinin azaldığı kış aylarında yeterli ve dengeli beslenerek kilo almanın önüne geçebilirsin.

1596

Bebeğinle iletişiminde dikkat etmen gerekenler

Bebekler ebeveynlerinin her söylediğini anlamasalar da, ne demek istediklerini hissederler. Bu nedenle bebeğinle iletişim kurarken sıkça yapılan hataları bilmen ve bunlardan kaçınman gerekir.

763

Çocuğuna söylemen gereken 5 cümle

Sevgi ile kurulan iletişim herkes için çok önemlidir ama özellikle çocuklar için inanılmaz bir önem taşır. Çocuğunla olan iletişimin her gün değişkenlik gösterse de bazı cümlelerin onun için her daim

1040

Bebeğin zeka gelişimini etkileyen 5 faktör

Doğum öncesi yapacağın aktiviteler ve sağlıklı beslenme önerileri ile bebeğin doğmadan önce zeka gelişimine katkıda bulunabilirsin.

980