Kabukları faydalı 4 meyve

Meyveleri kabuğundan soyup tüketiyor ve kabuklarını çöpe atıyoruz. Ancak meyve kabuklarının faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra asla çöp olmasına izin vermeyeceksin.

  • 175PAYLAŞIM
  • 29250OKUMA

Bazı meyveler var ki kabukları kendisinden çok daha faydalı. Meyve kabuklarını tariflere karıştırarak, yiyerek, cilt maskelerinde kullanarak ya da oda kokusu yaparak geri dönüştürebilirsin. Ancak bu kabukları kullanmadan önce iyi bir şekilde yıkandığından emin olmalısın.

Portakal kabuğu

Mutlaka geri dönüştürmen gereken meyve kabuklarının başında geliyor. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde portakal kabuğu, cilt bakımı için çok doğal ve etkili bir madde. Portakal kabuğunu cildine sürerek siyah noktalardan ve yağlı görünümünden kurtulabilirsin.

Muz kabuğu

Antioksidan, mineral ve vitamin kaynağı olan muz kabuğunu yara ve sivilcelerinin iyileşmesi için yüzüne sürebilirsin. Ayrıca muz kabuğu, böcek ısırıklarına karşı da iyileştirici bir etkiye sahip. En önemli özelliklerinden biri de dişleri beyazlatmasıdır.

Elma kabuğu

Elmanın içerdiği lifin yarısı kendi kabuğunda gizli. Bu yüzden elma kabuğu hem çok değerli hem de A ve C vitaminleri ile potasyum içeriyor. Kabuğunu soyarak yediğin elmanın bu vitaminlerini kaybetmiş oluyorsun. Aynı zamanda bu kabuklar, sağlıklı kemik gelişimine de katkı sağlıyor.

Kivi kabuğu

Genellikle soyarak yediğin kivinin kabuğunda etli kısmından çok daha fazla C vitamini olduğunu biliyor muydun? Aynı zamanda antioksidan özelliğine de sahip olan kivinin kabuğunu cilde sürmek de cilt tonunu düzenliyor.

Genç kalmanı sağlayacak 7 yiyecek

Genç kalmanın en ucuz ve sağlıklı yolu doğru besinleri tüketmekten geçiyor.

26859

Yemekten hemen sonra yapılmaması gereken 7 alışkanlık

Yemekten sonra gelen taze demlenmiş tavşan kanı çaya kim hayır diyebilir ki? Ancak yemekten hemen sonra yaptığımız bazı alışkanlıklar sağlığımız için büyük tehdit oluşturuyor.

24549

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

34241

Ramazan bayramı için beslenme önerileri

Bayramların olmazsa olmazı; yemek davetleri, ikramlar, tatlılar... Ancak Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar için bayram ikramları, hem fazla kalori alımı hem de oruçla az yemeğe alışan midelerin yorul

26600