Kabukları faydalı 4 meyve

Meyveleri kabuğundan soyup tüketiyor ve kabuklarını çöpe atıyoruz. Ancak meyve kabuklarının faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra asla çöp olmasına izin vermeyeceksin.

  • 172PAYLAŞIM
  • 28879OKUMA

Bazı meyveler var ki kabukları kendisinden çok daha faydalı. Meyve kabuklarını tariflere karıştırarak, yiyerek, cilt maskelerinde kullanarak ya da oda kokusu yaparak geri dönüştürebilirsin. Ancak bu kabukları kullanmadan önce iyi bir şekilde yıkandığından emin olmalısın.

Portakal kabuğu

Mutlaka geri dönüştürmen gereken meyve kabuklarının başında geliyor. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde portakal kabuğu, cilt bakımı için çok doğal ve etkili bir madde. Portakal kabuğunu cildine sürerek siyah noktalardan ve yağlı görünümünden kurtulabilirsin.

Muz kabuğu

Antioksidan, mineral ve vitamin kaynağı olan muz kabuğunu yara ve sivilcelerinin iyileşmesi için yüzüne sürebilirsin. Ayrıca muz kabuğu, böcek ısırıklarına karşı da iyileştirici bir etkiye sahip. En önemli özelliklerinden biri de dişleri beyazlatmasıdır.

Elma kabuğu

Elmanın içerdiği lifin yarısı kendi kabuğunda gizli. Bu yüzden elma kabuğu hem çok değerli hem de A ve C vitaminleri ile potasyum içeriyor. Kabuğunu soyarak yediğin elmanın bu vitaminlerini kaybetmiş oluyorsun. Aynı zamanda bu kabuklar, sağlıklı kemik gelişimine de katkı sağlıyor.

Kivi kabuğu

Genellikle soyarak yediğin kivinin kabuğunda etli kısmından çok daha fazla C vitamini olduğunu biliyor muydun? Aynı zamanda antioksidan özelliğine de sahip olan kivinin kabuğunu cilde sürmek de cilt tonunu düzenliyor.

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

599

Kış geceleri için sağlıklı beslenme önerileri

Kışın günlerin kısalması ve gecelerin uzamasıyla birlikte gece beslenmesi de önemli bir boyut kazanıyor. Kış geceleri için sağlıklı beslenme önerilerini senin için listeledik.

721

Sağlıklı 5 ara öğün

Sağlıklı bir beslenme programının ilk ana kuralı ara öğünlerin dengelenmesi...

613

Marulun sağlığımıza 9 müthiş faydası

Yaz aylarına doğru gidildikçe daha az rastlayacak olsak da marul, kıvırcık ve iceberg tüketmek için daha vaktimiz var. Sağlık dostu marulu yaz-kış demeden tüketmeye özen göstermelisin.

662