Kabukları faydalı 4 meyve

Meyveleri kabuğundan soyup tüketiyor ve kabuklarını çöpe atıyoruz. Ancak meyve kabuklarının faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra asla çöp olmasına izin vermeyeceksin.

  • 170PAYLAŞIM
  • 28476OKUMA

Bazı meyveler var ki kabukları kendisinden çok daha faydalı. Meyve kabuklarını tariflere karıştırarak, yiyerek, cilt maskelerinde kullanarak ya da oda kokusu yaparak geri dönüştürebilirsin. Ancak bu kabukları kullanmadan önce iyi bir şekilde yıkandığından emin olmalısın.

Portakal kabuğu

Mutlaka geri dönüştürmen gereken meyve kabuklarının başında geliyor. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde portakal kabuğu, cilt bakımı için çok doğal ve etkili bir madde. Portakal kabuğunu cildine sürerek siyah noktalardan ve yağlı görünümünden kurtulabilirsin.

Muz kabuğu

Antioksidan, mineral ve vitamin kaynağı olan muz kabuğunu yara ve sivilcelerinin iyileşmesi için yüzüne sürebilirsin. Ayrıca muz kabuğu, böcek ısırıklarına karşı da iyileştirici bir etkiye sahip. En önemli özelliklerinden biri de dişleri beyazlatmasıdır.

Elma kabuğu

Elmanın içerdiği lifin yarısı kendi kabuğunda gizli. Bu yüzden elma kabuğu hem çok değerli hem de A ve C vitaminleri ile potasyum içeriyor. Kabuğunu soyarak yediğin elmanın bu vitaminlerini kaybetmiş oluyorsun. Aynı zamanda bu kabuklar, sağlıklı kemik gelişimine de katkı sağlıyor.

Kivi kabuğu

Genellikle soyarak yediğin kivinin kabuğunda etli kısmından çok daha fazla C vitamini olduğunu biliyor muydun? Aynı zamanda antioksidan özelliğine de sahip olan kivinin kabuğunu cilde sürmek de cilt tonunu düzenliyor.

Ispanağın sağlığa 8 önemli faydası

En lezzetli sebzelerden bir tanesi olan ıspanak tam bir demir deposu olarak biliniyor. Demirin yanı sıra birçok hastalığa da iyi geliyor.

67

Probiyotiklerin bilinmeyen faydaları

Probiyotik gıdalar hem genel sağlığımız hem de sindirim siteminiz için hayati önem taşıyor. Probiyotikler; yağların yakılmasına, besinlerin emilimine, vitamin, mineral, aminoasitlerin sentezlenmesine

63

Sonbaharda enerjini artıracak 6 besin:

Sonbaharla birlikte kendini yorgun ve halsiz hissetmeye başlamış olabilirsin. Fakat, tam da bu mevsimde rahatlıkla bulabileceğin bazı besinler ile mutluluk hormonunu artırıp, kaybettiğin enerjini tekr

301

Migreni tetikleyen 7 önemli faktör

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen migren, ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden oluyor. Migreni tetikleyen ise birçok faktör bulunuyor.

952