Hamilelik öncesi alınması gereken 5 önlem

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmek istiyorsan, öncesinde bazı önlemler alabilirsin.

  • 47PAYLAŞIM
  • 7746OKUMA

Hamilelikle birlikte vücudunda alışık olmadığın birçok değişiklik meydana gelecek. Bu durum, uzun vadede hem senin hem de bebeğinin sağlığı ile ilgili ciddi problemler oluşturabilir.

İdeal kilonda ol

Hamile kalmaya karar vermeden önce ideal kilona kavuşursan, hamilelik dönemin çok daha rahat geçer. Hamilelik sırasında ise vücut kitle indeksine göre kilo alman gerekiyor. Örneğin ideal kilondaysan 12-13 kilo, kiloluysan da 4-5 kilo alman gerekiyor.

Tansiyon değerlerini kontrol ettir

Hamilelik öncesinde tansiyon hastalığın olmasa bile, hamilelik döneminde hipertansiyon gelişebiliyor. Hamilelik sırasında şiddetli baş ağrısı, hızlı kilo alımı, gözlerde uçuşma gibi yakınmaların varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısın.

Çok fazla ayakta kalma

Bacaklarında tek taraflı şişlik, ısı artışı, kızarıklık veya ağrı varsa, bunun hayatını tehlikeye atabileceğini unutmamalısın. Sağlıklı hamilelik için uzun süre ayakta kalmamalı, egzersiz yapmalı ve sıvı alımına dikkat etmelisin.

Diyabete karşı önlem al

Hamilelik sırasına diyabet hastalığının gelişebileceğini unutmamalısın. Bu nedenle hamilelikte dengeli beslenmeli ve kilo alımına çok dikkat etmelisin.

Enfeksiyonlardan korun

Hamilelik sırasında geçirebileceğin kızamıkçık, su çiçeği gibi enfeksiyonlar; bebeğinde de enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle hamilelik öncesinde mutlaka aşılarını yaptırmalısın.

Hamile eşlere nasıl davranılmalı?

Hamilelik, zor bir süreçtir. Dokuz ay bir bebeği karnında taşımak, duygusal değişiklikleri, endişeleri, ağrıları ve çok sayıda sorunu beraberinde getirir. İşte bu dönemde eşler de hamile anne adayları

662

Düşük sonrası depresyon

Gebelikte düşük, bir kadın için belki de dünyada yaşayabileceği en kötü deneyimlerden bir tanesi. Anne adayının son isteği bebeğini kaybetmektir. Ancak ne yazık ki, düşük vakaları sıkça yaşanıyor. Düş

616

Hamile kalmayı kolaylaştıran öneriler

Hamile kalmadan önce yumurtlama dönemini hesaplayarak daha sağlıklı bir hamilelik planlayabilirsin.

431

Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler

Tüm anne adayları için hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler mevcut. Tabii bir de komşulardan, yakınlarından ve aile bireylerinden gelen tavsiyeler var. Unutmamalısın ki hamilelik sürecinde

23919