Hamilelik öncesi alınması gereken 5 önlem

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmek istiyorsan, öncesinde bazı önlemler alabilirsin.

  • 48PAYLAŞIM
  • 7959OKUMA

Hamilelikle birlikte vücudunda alışık olmadığın birçok değişiklik meydana gelecek. Bu durum, uzun vadede hem senin hem de bebeğinin sağlığı ile ilgili ciddi problemler oluşturabilir.

İdeal kilonda ol

Hamile kalmaya karar vermeden önce ideal kilona kavuşursan, hamilelik dönemin çok daha rahat geçer. Hamilelik sırasında ise vücut kitle indeksine göre kilo alman gerekiyor. Örneğin ideal kilondaysan 12-13 kilo, kiloluysan da 4-5 kilo alman gerekiyor.

Tansiyon değerlerini kontrol ettir

Hamilelik öncesinde tansiyon hastalığın olmasa bile, hamilelik döneminde hipertansiyon gelişebiliyor. Hamilelik sırasında şiddetli baş ağrısı, hızlı kilo alımı, gözlerde uçuşma gibi yakınmaların varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısın.

Çok fazla ayakta kalma

Bacaklarında tek taraflı şişlik, ısı artışı, kızarıklık veya ağrı varsa, bunun hayatını tehlikeye atabileceğini unutmamalısın. Sağlıklı hamilelik için uzun süre ayakta kalmamalı, egzersiz yapmalı ve sıvı alımına dikkat etmelisin.

Diyabete karşı önlem al

Hamilelik sırasına diyabet hastalığının gelişebileceğini unutmamalısın. Bu nedenle hamilelikte dengeli beslenmeli ve kilo alımına çok dikkat etmelisin.

Enfeksiyonlardan korun

Hamilelik sırasında geçirebileceğin kızamıkçık, su çiçeği gibi enfeksiyonlar; bebeğinde de enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle hamilelik öncesinde mutlaka aşılarını yaptırmalısın.

Hamile anneler için 10 güzellik önerisi

Hamile bir anneysen vücudundaki hormonların alt üst oluşunun güzelliğine nasıl etki edeceği konusunda endişeye kapılmış olabilirsin. Endişe etmekte haklısın. Çünkü her kadının hormonal düzeni farklı o

6706

Mutlu anne olmanın 4 püf noktası

Kadınların anne olma isteği yaşamlarındaki seçimlerine de doğrudan etki eder.

5264

Anne adaylarına sağlıklı tatil önerileri

Yaz yaklaştıkça tatil planları da kaçınılmaz oluyor. Anne adayları ise hamilelik sürecinde tatile gidip gidemeyecekleri konusunda endişeleniyor.

8565

Doğum sonrası karın sıkılaştırma önerileri

Bebeğini kucağına alana kadar fiziksel olarak birçok değişikliğe uğrarsın. En dikkat çekici olanı ise doğumdan sonra hala karnının şişkin olmasıdır.

21770