Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Bebek sahibi olmanın belki de en zor yanı, hamilelik döneminde oluşan çatlaklardır.

  • 38PAYLAŞIM
  • 6304OKUMA

Hamilelik çatlakları annenin ten rengine bağlı olarak pembe, mor ya da kahverengi renklerde ortaya çıkabilir. Bu izler daha çok karın, göğüs, kalça ve kollarda yani vücut yağının toplandığı bölgelerde görülür.

Hamilelik çatlaklarının nedeni

Gebelik çatlaklarının ortaya çıkış nedeni ise hamilelik sırasında hızla alınan kilolardır. Kilo aldıkça, vücudunun sıkılığını sağlayan kolajen ve elastin tabakalarında kırılmalar yaşanır. Cildinin altında bulunan iç deri tabakası esnemeden ve artan kortizon seviyesinden dolayı zayıflar. Bu katmanların aralarının açılması ve derinin esnemesi vücutta yara algısı oluşturur; bu yaraların kapanması için kolajen aşırı üretilince gebelik çatlakları meydana gelir.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Hamilelik döneminde yeterince su alırsan, cildin daha kolay esner ve gebelik çatlaklarının oluşmasını engeller. Ayrıca C-E vitamini, çinko ve silis içeren gıdalar tüketmek de yararlı etkiler sağlar.

Kremler, losyonlar ve diğer tropikal yöntemler ise deri altına nüfus etmese de çatlaklarının kuruluğunu ve kaşıntısını gidermeye yardımcı olur. Hamilelik süresince cildini ne kadar nemli tutarsan o kadar az rahatsızlık hissedersin.

Doğal yağlar

Besleyici özelliği fazla olan buğday tohumu yağı gibi doğal bileşenler, jojoba ya da E vitamini, çatlakların iyileşmesine yardımcı olacağı gibi, zarar görmüş alandaki kan dolaşımı da arttırır. Bu da iyileşme sürecine yardımcı olur.

Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler

Tüm anne adayları için hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler mevcut. Tabii bir de komşulardan, yakınlarından ve aile bireylerinden gelen tavsiyeler var. Unutmamalısın ki hamilelik sürecinde

23475

Hamile kıyafeti seçimi için 4 öneri

Hamile kıyafeti seçerken dikkat etmen gereken bazı önemli noktalar var. Hamilelik dönemi boyunca vücuduna uygun, rahat ve sağlıklı kıyafetler seçmelisin.

24560

Doğum sonrası karın sıkılaştırma önerileri

Bebeğini kucağına alana kadar fiziksel olarak birçok değişikliğe uğrarsın. En dikkat çekici olanı ise doğumdan sonra hala karnının şişkin olmasıdır.

20745

Hamilelikte sivilcelenmeyi önlemek için 7 öneri

Hamilelikte sivilcelenmenin neden arttığı ve nasıl tedavi edileceği anne adaylarının en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi.

7154