Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Bebek sahibi olmanın belki de en zor yanı, hamilelik döneminde oluşan çatlaklardır.

  • 41PAYLAŞIM
  • 6762OKUMA

Hamilelik çatlakları annenin ten rengine bağlı olarak pembe, mor ya da kahverengi renklerde ortaya çıkabilir. Bu izler daha çok karın, göğüs, kalça ve kollarda yani vücut yağının toplandığı bölgelerde görülür.

Hamilelik çatlaklarının nedeni

Gebelik çatlaklarının ortaya çıkış nedeni ise hamilelik sırasında hızla alınan kilolardır. Kilo aldıkça, vücudunun sıkılığını sağlayan kolajen ve elastin tabakalarında kırılmalar yaşanır. Cildinin altında bulunan iç deri tabakası esnemeden ve artan kortizon seviyesinden dolayı zayıflar. Bu katmanların aralarının açılması ve derinin esnemesi vücutta yara algısı oluşturur; bu yaraların kapanması için kolajen aşırı üretilince gebelik çatlakları meydana gelir.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Hamilelik döneminde yeterince su alırsan, cildin daha kolay esner ve gebelik çatlaklarının oluşmasını engeller. Ayrıca C-E vitamini, çinko ve silis içeren gıdalar tüketmek de yararlı etkiler sağlar.

Kremler, losyonlar ve diğer tropikal yöntemler ise deri altına nüfus etmese de çatlaklarının kuruluğunu ve kaşıntısını gidermeye yardımcı olur. Hamilelik süresince cildini ne kadar nemli tutarsan o kadar az rahatsızlık hissedersin.

Doğal yağlar

Besleyici özelliği fazla olan buğday tohumu yağı gibi doğal bileşenler, jojoba ya da E vitamini, çatlakların iyileşmesine yardımcı olacağı gibi, zarar görmüş alandaki kan dolaşımı da arttırır. Bu da iyileşme sürecine yardımcı olur.

Hamile eşlere nasıl davranılmalı?

Hamilelik, zor bir süreçtir. Dokuz ay bir bebeği karnında taşımak, duygusal değişiklikleri, endişeleri, ağrıları ve çok sayıda sorunu beraberinde getirir. İşte bu dönemde eşler de hamile anne adayları

672

Düşük sonrası depresyon

Gebelikte düşük, bir kadın için belki de dünyada yaşayabileceği en kötü deneyimlerden bir tanesi. Anne adayının son isteği bebeğini kaybetmektir. Ancak ne yazık ki, düşük vakaları sıkça yaşanıyor. Düş

620

Hamile kalmayı kolaylaştıran öneriler

Hamile kalmadan önce yumurtlama dönemini hesaplayarak daha sağlıklı bir hamilelik planlayabilirsin.

438

Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler

Tüm anne adayları için hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler mevcut. Tabii bir de komşulardan, yakınlarından ve aile bireylerinden gelen tavsiyeler var. Unutmamalısın ki hamilelik sürecinde

23926