Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Bebek sahibi olmanın belki de en zor yanı, hamilelik döneminde oluşan çatlaklardır.

  • 122PAYLAŞIM
  • 12765OKUMA

Hamilelik çatlakları annenin ten rengine bağlı olarak pembe, mor ya da kahverengi renklerde ortaya çıkabilir. Bu izler daha çok karın, göğüs, kalça ve kollarda yani vücut yağının toplandığı bölgelerde görülür.

Hamilelik çatlaklarının nedeni

Gebelik çatlaklarının ortaya çıkış nedeni ise hamilelik sırasında hızla alınan kilolardır. Kilo aldıkça, vücudunun sıkılığını sağlayan kolajen ve elastin tabakalarında kırılmalar yaşanır. Cildinin altında bulunan iç deri tabakası esnemeden ve artan kortizon seviyesinden dolayı zayıflar. Bu katmanların aralarının açılması ve derinin esnemesi vücutta yara algısı oluşturur; bu yaraların kapanması için kolajen aşırı üretilince gebelik çatlakları meydana gelir.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Hamilelik döneminde yeterince su alırsan, cildin daha kolay esner ve gebelik çatlaklarının oluşmasını engeller. Ayrıca C-E vitamini, çinko ve silis içeren gıdalar tüketmek de yararlı etkiler sağlar.

Kremler, losyonlar ve diğer tropikal yöntemler ise deri altına nüfus etmese de çatlaklarının kuruluğunu ve kaşıntısını gidermeye yardımcı olur. Hamilelik süresince cildini ne kadar nemli tutarsan o kadar az rahatsızlık hissedersin.

Doğal yağlar

Besleyici özelliği fazla olan buğday tohumu yağı gibi doğal bileşenler, jojoba ya da E vitamini, çatlakların iyileşmesine yardımcı olacağı gibi, zarar görmüş alandaki kan dolaşımı da arttırır. Bu da iyileşme sürecine yardımcı olur.

Doğum sonrası karın sıkılaştırma önerileri

Bebeğini kucağına alana kadar fiziksel olarak birçok değişikliğe uğrarsın. En dikkat çekici olanı ise doğumdan sonra hala karnının şişkin olmasıdır.

41618