Hamile eşlere nasıl davranılmalı?

Hamilelik, zor bir süreçtir. Dokuz ay bir bebeği karnında taşımak, duygusal değişiklikleri, endişeleri, ağrıları ve çok sayıda sorunu beraberinde getirir. İşte bu dönemde eşler de hamile anne adaylarına yardımcı olmak için elinden geleni yapmalı.

  • 5PAYLAŞIM
  • 746OKUMA

Baba adayları eşlerinin hamileliği sırasındaki değişiklikleri aslında birlikte yaşarlar ancak çoğunlukla neler yapabileceklerini bilemezler. Oysa eşlere yardım etmek için bazı ipuçlarını takip ederlerse, 9 aylık süre anne adayları için çok daha kolay geçecektir.

İşte hamile eşlere yardım etmenin ipuçları:

Yardım edin

Evi süpürmek, bulaşıkları yerleştirmek, çamaşır makinesine çamaşırları atmak ya da küçük akşam yemekleri hazırlamak hamile bir anne adayına yapılacak en büyük yardımdır. Bu yardımlar, hormonları alt üst olmuş bir anne adayının anlık öfkelerinden de kurtulmasını sağlar.

Yanında olun

Eğer anne adayı hava eksi 10 derece soğukken bir anda greyfurt suyu isterse, bunun o saatte olmayacağını anlatmaya çalışmak için zaman harcamayın. Zor da olsa dışarı çıkın ve eşinizin bu isteğini yerine getirmeye çalışın. İnanın çok işe yarayacaktır. Üstelik yıllar sonra birlikte güleceğiniz bir anınız olacak.

Ona vakit ayırın

Eşinizle birlikte akşam yemeğine çıkın, sinemaya gidin ya da birlikte kısa bir gezintinin ardından kahve ya da çay molası verin.

Kitaplar okuyun

Hamilelik döneminde yapılması gerekenlere ilişkin bir kitap almak ve bunu eşinizle birlikte okumak, eşinizin çok mutlu olmasını sağlar. Bu davranışınız hem kendisine hem de doğacak bebeğinize ne kadar çok ilgi duyduğunuzu gösterecektir.

Romantik olun

Onu sevdiğinizi gösterecek küçük bir hediye, bir demet taze çiçek ve hatta bir kart eşiniz için büyük bir mutluluk yaratacaktır. Bir manikür ve pedikür randevusu, eşinizi ne kadar önemsediğinizi gösterecektir.

Eşinizi rahatlatmaya çalışın

Küçük bir sürpriz yapın. Küveti ılık su ile doldurup ona köpük banyosu hazırlayın. Yine omuzlarına ya da sırtına hafif bir masaj yapmak eşinizi rahatlatacaktır.

Hamilelik giysileri alın:

Hamilelik sırasında eşinizin değişen vücuduna uygun giysilere ihtiyaç duyacağı bilinen bir gerçek. Onu alışverişe götürün ve hamileliği süresince kullanabileceği kıyafetleri denemesi için ona istediği kadar zaman tanıyın. Onu güzel bulduğunuzu hissetmesini sağlayın. Bu birlikte geçireceğiniz harika bir zaman olacaktır ve o saatleri eşiniz sonsuza kadar hatırlayacaktır.

Düşük sonrası depresyon

Gebelikte düşük, bir kadın için belki de dünyada yaşayabileceği en kötü deneyimlerden bir tanesi. Anne adayının son isteği bebeğini kaybetmektir. Ancak ne yazık ki, düşük vakaları sıkça yaşanıyor. Düş

683

Hamile kalmayı kolaylaştıran öneriler

Hamile kalmadan önce yumurtlama dönemini hesaplayarak daha sağlıklı bir hamilelik planlayabilirsin.

508

Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler

Tüm anne adayları için hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler mevcut. Tabii bir de komşulardan, yakınlarından ve aile bireylerinden gelen tavsiyeler var. Unutmamalısın ki hamilelik sürecinde

23975

Hamile kıyafeti seçimi için 4 öneri

Hamile kıyafeti seçerken dikkat etmen gereken bazı önemli noktalar var. Hamilelik dönemi boyunca vücuduna uygun, rahat ve sağlıklı kıyafetler seçmelisin.

25211