Grip olduğunda uzak durman gereken besinler

Grip, herkesin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlık. Gribi atlatmanın en iyi yollarından biri dinlenmek olsa da, bazı besinlerden uzak durarak hastalığı daha kolay atlatabilirsin.

  • 6PAYLAŞIM
  • 963OKUMA

Süt ve süt ürünleri

Bazı insanlarda süt ürünleri tüketimine bağlı olarak boğazda olan mukozada kalınlaşma meydana gelebilir. Eğer hastayken süt ürünleri tükettiğinde böyle bir hisse kapılıyorsan, süt ürünlerinin tüketimini kesmelisin. Tabii ki buna benzer bir olumsuzluk yoksa, süt ürünlerinin tüketimine devam edebilirsin. Süt ürünleri hem protein kaynağı hem de içerdiği D vitamini enfeksiyonla mücadelede önemli bir rol oynar. Yoğurtta bulunan probiyotikler ise bağırsaklarında bulunan yararlı bakterileri destekler.

Rafine karbonhidratlar

Rafine karbonhidratlar hızlıca şekere çevrileceği için kan şekerini aniden yükseltir ve griple mücadelede seni zayıf düşürür. Hasta olduğunda tost ya da çubuk kraker gibi gıdalardan uzak durmalı ve beslenmene özen göstermelisin.

Asitli içecekler ve meyve suları

Hastayken mideni rahatlamak istiyorsan meyve suyu yerine zencefilli çay içebilirsin. Ayrıca, bol miktarda su tüketmen de çok önemli.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

34122

Ramazan bayramı için beslenme önerileri

Bayramların olmazsa olmazı; yemek davetleri, ikramlar, tatlılar... Ancak Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar için bayram ikramları, hem fazla kalori alımı hem de oruçla az yemeğe alışan midelerin yorul

26488

Yaşa göre beslenme önerileri

Kadınların her yaş grubunda alması gereken vitaminler farklılık gösteriyor. İşte yaş gruplarına göre beslenme önerileri:

29404

Sigara kadar zararlı 5 alışkanlık

Sigara kullanmıyorsan genel olarak sağlıklı olduğunu düşünebilirsin. Ancak hayatındaki bazı alışkanlıklar sağlığına en az sigara kadar zarar veriyor olabilir.

21907