Genç kalmanı sağlayacak 7 yiyecek

Genç kalmanın en ucuz ve sağlıklı yolu doğru besinleri tüketmekten geçiyor.

  • 158PAYLAŞIM
  • 26415OKUMA

Sağlıklı bir yaşam için, genç kalmanı sağlayacak yiyecekleri tüketmek, vücuduna zarar veren yiyeceklerden ise uzak durmak gerekiyor. Yaz aylarında sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsan, genç kalmanı sağlayacak yiyecekleri tüketebilirsin.

Karpuz

Yüksek antioksidan düzeyine sahip olduğu için vücutta su kaybını önlüyor. Ayrıca potasyum ve magnezyum açısından da büyük önem taşıyor.

Domates ve salatalık

Kansere karşı koruyucu etki oluşturuyor. Lif oranı yüksek olduğu için sindirimi kolaylaştırıyor. Özellikle kabuğunla birlikte tüketmen yaşlılığa derman oluyor.

Kabak ve havuç

Kabak karotenoidler açısından zengin bir besin. Karotenoidler ise görme kaybını önlemeye yardımcı oluyor. Havuç ise betakaroten ve alfa karoten içeriyor.

Yaban mersini

Yüksek antioksidan özelliğine sahip yaban mersini, doku hasarlarını tamir etmeye yardımcı oluyor.

İncir

Özellikle taze incir, kabızlığın giderilmesinde etkili oluyor. Aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve potasyum kaynağı olarak biliniyor. Yüksek oranda da lif içeriyor.

Bezelye

Protein, lif ve nişasta bakımından zengin bir besin. Vücuda enerji veriyor ve kasların gelişmesine yardımcı oluyor.

Taze sarımsak

Bağırsak, solunum ve deri enfeksiyonlarından koruyor. Sağlıklı bir kalp ve dolaşım için önem taşıyor. Aynı zamanda kan basıncını ve kolesterolü azaltıyor.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

34125

Ramazan bayramı için beslenme önerileri

Bayramların olmazsa olmazı; yemek davetleri, ikramlar, tatlılar... Ancak Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar için bayram ikramları, hem fazla kalori alımı hem de oruçla az yemeğe alışan midelerin yorul

26488

Yaşa göre beslenme önerileri

Kadınların her yaş grubunda alması gereken vitaminler farklılık gösteriyor. İşte yaş gruplarına göre beslenme önerileri:

29407

Sigara kadar zararlı 5 alışkanlık

Sigara kullanmıyorsan genel olarak sağlıklı olduğunu düşünebilirsin. Ancak hayatındaki bazı alışkanlıklar sağlığına en az sigara kadar zarar veriyor olabilir.

21914