Genç kalmanı sağlayacak 7 yiyecek

Genç kalmanın en ucuz ve sağlıklı yolu doğru besinleri tüketmekten geçiyor.

  • 157PAYLAŞIM
  • 26320OKUMA

Sağlıklı bir yaşam için, genç kalmanı sağlayacak yiyecekleri tüketmek, vücuduna zarar veren yiyeceklerden ise uzak durmak gerekiyor. Yaz aylarında sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsan, genç kalmanı sağlayacak yiyecekleri tüketebilirsin.

Karpuz

Yüksek antioksidan düzeyine sahip olduğu için vücutta su kaybını önlüyor. Ayrıca potasyum ve magnezyum açısından da büyük önem taşıyor.

Domates ve salatalık

Kansere karşı koruyucu etki oluşturuyor. Lif oranı yüksek olduğu için sindirimi kolaylaştırıyor. Özellikle kabuğunla birlikte tüketmen yaşlılığa derman oluyor.

Kabak ve havuç

Kabak karotenoidler açısından zengin bir besin. Karotenoidler ise görme kaybını önlemeye yardımcı oluyor. Havuç ise betakaroten ve alfa karoten içeriyor.

Yaban mersini

Yüksek antioksidan özelliğine sahip yaban mersini, doku hasarlarını tamir etmeye yardımcı oluyor.

İncir

Özellikle taze incir, kabızlığın giderilmesinde etkili oluyor. Aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve potasyum kaynağı olarak biliniyor. Yüksek oranda da lif içeriyor.

Bezelye

Protein, lif ve nişasta bakımından zengin bir besin. Vücuda enerji veriyor ve kasların gelişmesine yardımcı oluyor.

Taze sarımsak

Bağırsak, solunum ve deri enfeksiyonlarından koruyor. Sağlıklı bir kalp ve dolaşım için önem taşıyor. Aynı zamanda kan basıncını ve kolesterolü azaltıyor.

Sigara kadar zararlı 5 alışkanlık

Sigara kullanmıyorsan genel olarak sağlıklı olduğunu düşünebilirsin. Ancak hayatındaki bazı alışkanlıklar sağlığına en az sigara kadar zarar veriyor olabilir.

21245

Kışın tüketmen gereken 8 sağlıklı besin

Kış aylarında grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalığa yakalanmak istemiyorsan, bu besinleri tüketerek vücut direncini artırabilirsi

662

Probiyotiklerin bilinmeyen faydaları

Probiyotik gıdalar hem genel sağlığımız hem de sindirim siteminiz için hayati önem taşıyor. Probiyotikler; yağların yakılmasına, besinlerin emilimine, vitamin, mineral, aminoasitlerin sentezlenmesine

956

Grip olduğunda uzak durman gereken besinler

Grip, herkesin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlık. Gribi atlatmanın en iyi yollarından biri dinlenmek olsa da, bazı besinlerden uzak durarak hastalığı daha kolay atlatabilirsin.

791