Düşük sonrası depresyon

Gebelikte düşük, bir kadın için belki de dünyada yaşayabileceği en kötü deneyimlerden bir tanesi. Anne adayının son isteği bebeğini kaybetmektir. Ancak ne yazık ki, düşük vakaları sıkça yaşanıyor. Düşük sonrası bir kadın hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendisini yıkılmış gibi hissediyor.

  • 6PAYLAŞIM
  • 952OKUMA

Düşük vakası, bir kadını sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da kırılgan hale getiriyor. O nedenle özellikle düşük sonrası ruh sağlığının düzenlenmesi bir hayli önemli. Doktor yardımının yanı sıra atılacak bazı adımlar, anne adayının ruh sağlığını düzeltmeye yardımcı olabilir.

Ağlamak istiyorsan, ağla:

Her şeyi zamana bırak, kendini toparlamak için asla bir zaman sınırlaması koyma. Ağlamak istediğinde ağla, ancak kendini ağlamak için zorlama. Bu süreçte mutlaka profesyonel yardım almalısın.

Konuşmak her zaman işe yarar:

Düşük gibi üzücü bir durumla karşı karşıyaysan, duygularını paylaşma ihtiyacı hissedeceksin. İster bir arkadaşın, ister bir aile yakının, ister profesyonel bir danışman olsun, mutlaka konuşmalısın. Bu süreçte kendini yabancılaşmış hissetmen çok normal, ancak asla içine atmamalısın.

Anlamaya çalış:

Gebelikte düşük vakası evliliklerde zaman zaman bir sınav haline dönüşebilir. Hamilelik sürecinde bebeğini hissettiğin için annelik iç güdüsüyle daha çok etkilenmiş olabilirsin. Ancak eşinin de kendisinden bir parça kaybettiğini unutmamalısın. Eşin duygularını dışa yansıtmıyor olabilir. Ancak bu onun acı çekmediği anlamına gelmiyor. O nedenle eşini de anlamaya çalışmalısın.

Spor yapmaya çalış:

Fiziksel olarak uygun hale geldiğinde, spor yapmayı deneyebilirsin. İyi bir spor vücudunda endorfin salınımını artıracağından, stresle baş etmene de yardımcı olur. Öncelikle yürüyüş gibi daha az yorucu aktiviteleri tercih edebilirsin.

İlaçla tedavi:

Düşük sonrası depresyon ile başa çıkmakta zorlanıyorsan, doktorundan ilaç yardımı isteyebilirsin. Düşük ardından yeniden hamile kalmayı planlıyorsan, mutlaka doktorunla konuşmalısın. Hepsinden önemlisi asla kendini suçlu hissetmemelisin.

Depresyondaki kişiye söylenmeyecek 3 şey

Depresyon, duygusal ve bedensel bazı belirtilerle ortaya çıkan ruhsal hastalık durumudur.

13328

Doğumun başlaması için 7 doğal yöntem

Doğum yaklaştıkça anne adayı sabırsızlanır ve bir an önce bebeğini kucağını almak ister. Ancak şu da bir gerçek ki, doğum 37 ile 40 hafta arasında herhangi bir gün gerçekleşebilir. Peki bebek anne kar

7728

Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Bebek sahibi olmanın belki de en zor yanı, hamilelik döneminde oluşan çatlaklardır.

7172

Hamilelik öncesi alınması gereken 5 önlem

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmek istiyorsan, öncesinde bazı önlemler alabilirsin.

8208