Doğum sonrası kilo vermenin yolları

Kadınlar her zaman hamilelikte alınan kiloların nasıl verileceğini ya da vücutlarının hamilelik öncesine nasıl döneceğini merak ederler. Annelerin doğum sonrasında kilo vermelerinin tabii ki yolları var. Ancak bunların ipuçlarından bahsetmeden önce iki şeyi hatırlamakta fayda var.

  • 4PAYLAŞIM
  • 662OKUMA

Sabırlı ol

Unutmamalısın ki vermek istediğin kiloyu alman 9 ay sürdü. Bu kiloyu bir ayda vereceğini düşünmek çok da mantıklı bir beklenti olmaz. Önce küçük bebeğinle ilgilenmek için kendine zaman tanımalı ve sağlıklı beslenmeyi sürdürmelisin.

Azimli ol

Mümkün olduğunca azimli olmalı ve ideal kilona kavuşmaya çalışmalısın. Uzmanlar doğumdan sonra kilo vermenin çok önemli olduğunu vurguluyor. Aksi takdirde 15-20 yıl sonra aşırı kilo olarak vücutta kalabileceğine dikkat çekiyor.

Doğum sonrası kilo vermenin yolları:

Sağlıklı bir hamilelik geçirmeye özen göster

Hamileliğin ardından kilo vermenin anahtarlarından biri, aslında daha bebeğini kucağına almadan buna hazırlık yapmaktan geçiyor. Doktorunun belirlediği miktarda kilo almak ve hamilelik boyunca egzersiz yapmak hem seni sağlıklı bir doğuma hazırlayacak hem de sonrasında kilo vermini kolaylaştıracak.

Asla öğün atlama

Doğumun ardından bazı öğünleri atlayarak hızlı kilo vermek çekici gelebilir. Ama asla bunu yapmamalısın. Bebeğini emzirdiğin için günde yaklaşık 1800 kalori alman gerekiyor. Bu nedenle günlük 1200 kaloriden az alman sağlığını olumsuz etkiler. Hamilelik sonrasında en ideali haftada 500 gram ile 1 kilogram arası kilo vermektir. Doğumun hemen ardından uykusuz geçen geceler yaşıyorsan, mecburen bazı öğünleri atlayabilirsin. Bunu telafi etmek için öğünler arası buzlu içecekler ve piyasada satılan hızlı yiyecekler açığı kapatmana yardımcı olur.

Bol bol su iç

Mümkün olduğunca su içmek herkes için önemli. Aynı zamanda su içmek ironik de olsa kilo vermene yardımcı olur çünkü daha az yemek yemeni sağlar. Günde ne kadar su içilmesi gerektiğine ilişkin birçok öneri var ancak genel kabul günde en az 8 bardak su içmek. Eğer su içmekte zorlanıyorsan, demlenmiş su içmeyi deneyebilirsin. Meyve, sebze ve bitkiler ile karıştırdığın su aynı zamanda detoks görevi görür.

Egzersiz önceliğin olsun

Her gün egzersiz yapmak için spor salonuna gidip saatler geçirmek bir süre için zor olabilir. Ancak bu yine de egzersiz yapamayacağın anlamına gelmiyor. Bebeğini arabasında dolaştırmak bile kalp atışınızı hızlandırır ve kalori yakmana yardımcı olur.

Yediğin şeyleri yaz

Bu yapacağın en rahatsız edici şey olsa da, faydasını çok kısa sürede göreceksin. Yediklerini yazdığında, bir sonrakini yemeden önce iki kez düşüneceksin.

İyi uyu

Yeni doğan bir bebeğe bakmak ve aynı zamanda uyumak pek kolay değildir. Ancak kilo vermek için uyumak gerekli. Her ne kadar zor olursa olsun, bebeğin uyuduğunda sen de uyumaya çalışmalısın.

Bebeğinizi emzir

Bebeğini emzirmek kalori yakmanı sağlar ve bu da kilo vermene yardımcı olur. Mümkün olduğunca bebeğini emzirmeye çalışmalı ve kısa sürede vazgeçmemelisin.

Yoğurt kürü ile zayıflama yöntemi

Yoğurt kürü hem sağlıklı zayıflamana yardımcı olur hem de genç bir görünüme kavuşmanı sağlar.

26397

Hızlı kilo vermek için saat başı yapılacaklar

Kilo vermek sadece egzersiz ya da diyet yapmaktan ibaret değil. Gün içerisinde geçirdiğin her saat hedeflediğin kiloya ulaşma imkanı verir.

24910

Doğum sonrası karın sıkılaştırma önerileri

Bebeğini kucağına alana kadar fiziksel olarak birçok değişikliğe uğrarsın. En dikkat çekici olanı ise doğumdan sonra hala karnının şişkin olmasıdır.

21767

Tarçınlı su ile zayıflama

Yaz aylarına doğru ilerlerken fit bir vücuda sahip olmanın önemi de giderek artıyor. Kadınların ortak hayali fazla kilolardan kurtulmak tarçınlı su ile gerçekleşiyor.

25557