Doğum sonrası karın sıkılaştırma önerileri

Bebeğini kucağına alana kadar fiziksel olarak birçok değişikliğe uğrarsın. En dikkat çekici olanı ise doğumdan sonra hala karnının şişkin olmasıdır.

  • 127PAYLAŞIM
  • 21336OKUMA

Hamilelik sürecinde karın kasların bebeğinin büyüyebilmesi için olabildiğince esner. Karın kaslarının ne kadar hızlı eski halini alacağı aslında hamilelik sırasında ne kadar aktif olduğunla doğru orantılıdır. Tabii ki genetik özellikler, kemik yapısı ve hamilelik boyunca ne kadar kilo aldığında bu durumda etkili olur. Örneğin hamilelik sürecinde 10 kilo almış bir anneysen, karın kasların doğum sonrası çok daha hızlı eski haline döner.

Peki doğum sonrası karın kasları nasıl sıkılaştırılır? İşte bazı ipuçları:

İçtiğin su miktarını artır

Su sadece vücudunun ihtiyacını karşılamaz aynı zamanda daha esnek hale getirir. Ayrıca bol su içmek kalorilerin yakılmasını da kolaylaştırır. Karın kaslarınla birlikte cildin de daha sağlıklı ve sıkı bir hal alır.

Bebeğini mutlaka emzir

Anne sütü bebeğin için süper bir gıda olduğu kadar, senin için de çok önemli. Bebeğini emzirirken vücudundaki kaloriler sütle transfer olur ve bu da fazla yağları eritmeni sağlar.

Egzersiz yap

Bebeğin dünyaya geldikten sonra küçük yürüyüşlerle egzersiz yapmaya başlayabilirsin. Düzenli yapılan egzersizler karın kaslarının sıkılaşmasına yardımcı olur.

Bol bol protein tüket

Kas gelişiminin için protein büyük önem taşıyor. Özellikle proteinde bulunan kolajen cildinin sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Doğumdan sonra egzersizle birlikte günde 50 gram protein tüketmelisin.

Karın bölgene masaj yap

Duş alırken karın bölgene masaj uygularsan kan akışını hızlandırmış olursun. Bu da yeni ve sağlıklı bir cildin oluşumunu hızlandırır.

Losyon uygula

Hem kolajen hem de A, E, C ve K vitamini içeren bir losyon kullanarak karın bölgenin sıkılaşmasını sağlayabilrsin. Bu losyonu masajla birlikte günde iki kez uygulayabilirsin.

Diyet yapma

Doğumun ardından sıkı bir diyet yaparsan hızlı kilo verirsin. Ancak bu diyeti bıraktığında verdiğin kiloları tekrar geri alırsın. Bu nedenle aç kalmadan yavaş yavaş kilo vermelisin.

Hamile eşlere nasıl davranılmalı?

Hamilelik, zor bir süreçtir. Dokuz ay bir bebeği karnında taşımak, duygusal değişiklikleri, endişeleri, ağrıları ve çok sayıda sorunu beraberinde getirir. İşte bu dönemde eşler de hamile anne adayları

662

Doğum sonrası kilo vermenin yolları

Kadınlar her zaman hamilelikte alınan kiloların nasıl verileceğini ya da vücutlarının hamilelik öncesine nasıl döneceğini merak ederler. Annelerin doğum sonrasında kilo vermelerinin tabii ki yolları v

476

Düşük sonrası depresyon

Gebelikte düşük, bir kadın için belki de dünyada yaşayabileceği en kötü deneyimlerden bir tanesi. Anne adayının son isteği bebeğini kaybetmektir. Ancak ne yazık ki, düşük vakaları sıkça yaşanıyor. Düş

616

Hamile kalmayı kolaylaştıran öneriler

Hamile kalmadan önce yumurtlama dönemini hesaplayarak daha sağlıklı bir hamilelik planlayabilirsin.

431