Çocuklarda duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu çocuk gelişimini ve sağlığını olumsuz etkiliyor. Çocuklarda omurganın ve kas-kemik yapılarının uyumunun bozulması duruş bozukluğuna neden oluyor.

  • 7PAYLAŞIM
  • 1022OKUMA

Gelişme çağında edinilen vücut duruşu ileriki yaşlar için de büyük önem taşıyor. Çünkü duruş bozukluğu çocuğun ileri yaşlarında boyun, sırt ve bel ağrılarına yol açabiliyor.

Uzun süre ayakta durduğunda çocuğunuz kamburlaşıyorsa ve başı önde duruyorsa duruş bozukluğu söz konusu olabilir. Bu durumda en kısa zamanda bir uzmana başvurmalısınız.

Ebeveynlere öneriler

Çocuğunuz ders çalışma masası ve sandalyesinin ergonomik olmasına özen göstermelisiniz.

Bilgisayar monitörünü göz hizasında ayarlayın ve sandalyede otururken ayaklarının yere bastığından emin olun.

Çocuğunuzu yüzme, basketbol, dans gibi aktivitelere yönlendirin. Bu aktiviteler çocuğunuzun hem kaslarını güçlendirir hem de özgüvenlerini artırır.

Ders çalışırken ya da bilgisayar başındayken uzun süre hareketsiz kalmasına izin vermeyin.

Okul çantasının çok ağır olmamasına dikkat edin. Çok ağır çantalar, zamanla sırt ağrılarına ve duruş bozukluklarına yol açabilir.

Çocuğunuzu ergenlik hakkında bilgilendirin. Çünkü özellikle buluğ çağında kızlar vücut gelişimlerini göstermemek için kambur durabilir.

Bebeğinle iletişiminde dikkat etmen gerekenler

Bebekler ebeveynlerinin her söylediğini anlamasalar da, ne demek istediklerini hissederler. Bu nedenle bebeğinle iletişim kurarken sıkça yapılan hataları bilmen ve bunlardan kaçınman gerekir.

760

Çocuğuna söylemen gereken 5 cümle

Sevgi ile kurulan iletişim herkes için çok önemlidir ama özellikle çocuklar için inanılmaz bir önem taşır. Çocuğunla olan iletişimin her gün değişkenlik gösterse de bazı cümlelerin onun için her daim

1036

Bebeğin zeka gelişimini etkileyen 5 faktör

Doğum öncesi yapacağın aktiviteler ve sağlıklı beslenme önerileri ile bebeğin doğmadan önce zeka gelişimine katkıda bulunabilirsin.

977

5 adımda duruşunu düzelt!

Dik duruş ve düz bir sırt görüntüsü hem çekiciliğini hem de özgüvenini artırır.

20048