Çocuklarda duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu çocuk gelişimini ve sağlığını olumsuz etkiliyor. Çocuklarda omurganın ve kas-kemik yapılarının uyumunun bozulması duruş bozukluğuna neden oluyor.

  • 6PAYLAŞIM
  • 942OKUMA

Gelişme çağında edinilen vücut duruşu ileriki yaşlar için de büyük önem taşıyor. Çünkü duruş bozukluğu çocuğun ileri yaşlarında boyun, sırt ve bel ağrılarına yol açabiliyor.

Uzun süre ayakta durduğunda çocuğunuz kamburlaşıyorsa ve başı önde duruyorsa duruş bozukluğu söz konusu olabilir. Bu durumda en kısa zamanda bir uzmana başvurmalısınız.

Ebeveynlere öneriler

Çocuğunuz ders çalışma masası ve sandalyesinin ergonomik olmasına özen göstermelisiniz.

Bilgisayar monitörünü göz hizasında ayarlayın ve sandalyede otururken ayaklarının yere bastığından emin olun.

Çocuğunuzu yüzme, basketbol, dans gibi aktivitelere yönlendirin. Bu aktiviteler çocuğunuzun hem kaslarını güçlendirir hem de özgüvenlerini artırır.

Ders çalışırken ya da bilgisayar başındayken uzun süre hareketsiz kalmasına izin vermeyin.

Okul çantasının çok ağır olmamasına dikkat edin. Çok ağır çantalar, zamanla sırt ağrılarına ve duruş bozukluklarına yol açabilir.

Çocuğunuzu ergenlik hakkında bilgilendirin. Çünkü özellikle buluğ çağında kızlar vücut gelişimlerini göstermemek için kambur durabilir.

5 adımda duruşunu düzelt!

Dik duruş ve düz bir sırt görüntüsü hem çekiciliğini hem de özgüvenini artırır.

19929

Sosyal medyaya çocuğunun fotoğraflarını yüklemeden önce bilmen gerekenler

Yemek yerken, uyurken, ağlarken, gülerken, kızgınken… Ebeveynler artık çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Keyifle yapılan bu paylaşımlar bazen çocuklar için tehl

1015

Çocuğa ders çalıştırmanın kolay yolları

Çocuklarımızın üstünde tahmin ettiğimizden çok daha fazla etkiye sahibiz. Oyun oynamaya başladıklarında, konuştuklarında ya da kullandıkları deyimlerde görebileceğimiz bu gücümüzü; onların okul deneyi

791

Çocuklarda 2 yaş sendromu

Bebeklikten çocukluğa geçiş sırasından karşılan sorunlara 2 yaş sendromu denir. Genelde 18 ay civarında başlar ve 3.5 yaş civarına gelene kadar devam eder.

655