Çileğin mucizevi faydaları

Meyvelerin baş tacı olan çilek artık raflardaki yerini almaya başladı. Rengi, kokusu, tadı ile en sevilen meyvelerden biri olan çileğin lezzetinin yanı sıra cildimiz, saçlarımız ve sağlığımız için de mucizevi faydaları bulunuyor.

  • 5PAYLAŞIM
  • 697OKUMA

Meyvelerin baş tacı olan çilek artık raflardaki yerini almaya başladı. Rengi, kokusu, tadı ile en sevilen meyvelerden biri olan çileğin lezzetinin yanı sıra cildimiz, saçlarımız ve sağlığımız için de mucizevi faydaları bulunuyor.

Meyvelerin baş tacı çileğin mucizevi faydaları:

Cilt sağlığına iyi gelir

Çilek saçlarını güçlendirir, kepeği önler, cildini parlaklaştırır, sivilcelenmeyi hatta mantar oluşumunu önler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Güçlü bir bağışıklık sistemi seni hastalıkları uzak tutar. Çilek bir C vitamini deposudur. Hatta bir porsiyon çilekte portakaldan daha fazla C vitamini bulunur. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren antikorları artırır, bunlar da vücudun enfeksiyon ile savaşma kabiliyetini etki eder. Bir porsiyon çilekte 51.5 gram C vitamini bulunur ve bu miktar günlük C vitamini ihtiyacının yarısıdır. O nedenle günde iki porsiyon yenecek çilek, günlük C vitamini ihtiyacını karşılayacaktır.

Göz sağlığına çok faydalı

Çileğin faydalarından bir tanesi de gözlerin için de harika bir meyve olması. Günlük diyetine çilek eklersen göz ile ilgili sorun yaşamayacağını söylemek mümkün. C vitamini deposu olan çilek retina hücrelerinin fonksiyonlarını yerine getirme özelliğini artırır. Akşamları atıştırmalık olarak tüketilecek bir bardak çilek ya da buzlu çilek içeceği harikalar oluşturacaktır.

Enfeksiyon oluşmasını önler

Çilek, damar tıkanıklıklarını önleyen ve doğal enfeksiyon önleyici olarak bilinen kersatin içerir. Yapılan araştırmalar, düzenli egzersizle birlikte kersatin kullanmanın, damarlardaki plak oluşumunu azaltacağını ortaya koymuş durumda.

Kalp dostu

Çilekte bulunan antioksidanlar bu meyveyi kalp için iyi bir koruyucu haline getiriyor. Antosiyanin adlı antioksidanı içeren çilek, dolaşım sisteminin düzenli işlemesini ve bu nedenle damarlardaki plak oluşumunun engellenmesini sağlıyor. Aynı zamanda tansiyonun düzenlenmesi için de işlev görüyor. Kardiyologlar, haftada düzenli olarak üç ya da daha fazla porsiyon çilek tüketen kadınların kalp krizi riskinin üçte bir oranında azaldığına dikkat çekiyor.

Kanserle mücadele ediyor

Çileğin C vitamini ile lif açısından zengin içeriği, özellikle kolon kanserinden korunmaya katkı sağlıyor. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’ne göre çilek cilt, akciğer, bağırsak ve göğüs kanserlerine karşı koruma sağlıyor.

Kilo vermeyi hızlandırıyor

Çilekte yer alan antioksidanlar meyveyi kilo vermek için ideal gıdalar arasına yerleştiriyor. Kilo almanın nedenlerinden bir tanesi kronik şişkinliktir. Çileğin enfeksiyonlara ve şişkinliklere karşı etkili olan özelliği kilo verilmesini sağlayan hormonların fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar. Çilekteki antioksidanların nişastalı gıdaların öğütülmesi sürecini yavaşlatıcı etkisi de meyvenin açlık hissini bastırmasına neden olur. Ayrıca çileğin bu özelliği kan şekeri seviyesinin yükselmesini de engeller. Bu tip-2 diyabet hastalarının kan şekerlerinin düzenli tutulmasının yolunu açar.

Sigara kadar zararlı 5 alışkanlık

Sigara kullanmıyorsan genel olarak sağlıklı olduğunu düşünebilirsin. Ancak hayatındaki bazı alışkanlıklar sağlığına en az sigara kadar zarar veriyor olabilir.

21767

Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi

Menopoz dönemi beslenme önerileri ile vücudunun bu süreci kolay atlatmasını sağlayabilirsin.

3742

Sağlıklı uçuş için 3 beslenme önerisi

Bayram tatiline günler kala seyahat planları da başladı. Eğer yolculuğunu çağımızın ulaşımı aracı uçakla yapmayı planlıyorsan, sağlıklı uçuş için beslenme önerilerine göz atabilirsin.

26107

Kabukları faydalı 4 meyve

Meyveleri kabuğundan soyup tüketiyor ve kabuklarını çöpe atıyoruz. Ancak meyve kabuklarının faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra asla çöp olmasına izin vermeyeceksin.

29089