Bebeğinle iletişiminde dikkat etmen gerekenler

Bebekler ebeveynlerinin her söylediğini anlamasalar da, ne demek istediklerini hissederler. Bu nedenle bebeğinle iletişim kurarken sıkça yapılan hataları bilmen ve bunlardan kaçınman gerekir.

  • 3PAYLAŞIM
  • 490OKUMA

Kısa cevaplar verme

Sen onun altını temizlerken sana gözlerini dikip baktığında “Yine mi eğ yaptın?” demek yerine “Senin altın mı kirlenmiş. Temizleyelim mi altını? demek ve bu esnada o ne yaparsa yapsın ona senin için dünyanın en değerli varlığı olduğunu hissettirmek ve anlatmak çok önemli. Söylediklerini tekrarlamalısın. Senin için sıkıcı olabilir ama kullandığın kelimeleri sık sık tekrarlamak bebeğinin anlamasını geliştiriyor. Aynı kelimeyi art arda söylediğin taktirde, sesler ve anlamları arasındaki bağı çok daha iyi kavramasını sağlıyor. Bebeğin 1 yaşına geldiğinde önemli olan tüm kelimeleri bilir fakat ne zaman kullanması gerektiğini henüz çözemez.

Bebeğinin adına karar verme

Mamasını yedikten sonra, biraz daha istediğini düşünüp önüne biraz daha koymamalısın. Bunu bebeğinde isteyebilir. İllaki kelimelerle ifade etmesine gerek yok. Yaşına ve iletişim seviyesine göre, bir işaret ya da bir ses de yeterli olur.

Bebek gibi konuşma

Ebeveynlerin en çok yaptıkları hataların başında bebek gibi konuşma geliyor. Bebeğinle bebek gibi harfleri ve sesleri yutarak ya da değiştirerek konuşman onun dil gelişimine olumsuz etki ediyor. Sadece melodili ve mimikli konuşmalar başlangıç için yeterli.

Kitap için erken değil

Bebeğine her hafta 3 kitap okuyarak kelime haznesini yüzde 15 ila 40 arasında geliştirebilirsin.

Dinlemeyi öğren

Konuştuktan sonra, sanki cevap vermeyecekmiş gibi onu bekle. Bunu ilk günden itibaren yapabilirsin. Konuşmasa bile zamanla, bu beklemelerin onun konuşması için birer fırsat olduğunu anlayacaktır.

Sosyal medyaya çocuğunun fotoğraflarını yüklemeden önce bilmen gerekenler

Yemek yerken, uyurken, ağlarken, gülerken, kızgınken… Ebeveynler artık çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Keyifle yapılan bu paylaşımlar bazen çocuklar için tehl

879

Çocuğa ders çalıştırmanın kolay yolları

Çocuklarımızın üstünde tahmin ettiğimizden çok daha fazla etkiye sahibiz. Oyun oynamaya başladıklarında, konuştuklarında ya da kullandıkları deyimlerde görebileceğimiz bu gücümüzü; onların okul deneyi

613

Çocuklarda 2 yaş sendromu

Bebeklikten çocukluğa geçiş sırasından karşılan sorunlara 2 yaş sendromu denir. Genelde 18 ay civarında başlar ve 3.5 yaş civarına gelene kadar devam eder.

490

Bebek bakma oyunu

Bu hafta sonu bebeğinle mükemmel bir oyun oynamaya ne dersin? Üstelik bu oyunla 3-4 aylık olan bebeğinin sosyal gelişimine yardımcı olarak, nesnelerin varlığını sürdürdüğünü anlamasını sağlayacaksın.

438