Bayramda kilo almamak için 4 öneri

Ramazan bayramına günler kala, beslenme düzeni de tekrar normal sürece geçmeye hazırlanıyor. Ramazan boyunca 2 öğünlük beslenmeden 3 öğünlük beslenme sürecine geçişte nelere dikkat etmeliyiz? İşte cevabı...

  • 551PAYLAŞIM
  • 57803OKUMA

Bayramla birlikte hem öğün sayısı artıyor hem de yenilen miktar ve kalori oranı arttığından kilo almak kolaylaşıyor.

Bayramda kilo almamak için;

Çay-kahve ikramlarını abartma

Bayram ziyaretlerinde şekerli çay ve kahve tüketimine olabildiğince dikkat etmelisin. Ayrıca gün içerisinde en az 2-2,5 litre su tüketmeyi de ihmal etmemelisin.

Karbonhidrat tüketimine dikkat et

Ramazan ayı boyunca uzun süren açlık nedeniyle karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmeyi tercih etmiş olabilirsin. Ancak Ramazan bayramında kilo almamak için, karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmek yerine sebze, meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisin.

Çikolata-şeker kurbanı olma

Her bayram olduğu gibi bu bayramda da çikolata, şeker ikramı kaçınılmaz olacak. Bayram ziyaretlerinde mümkün olduğunca şeker ve çikolata tüketimine dikkat etmeli ya da porsiyonları olabildiğince azaltmalısın.

Bol bol yürüyüş yapmaya çalış

Bayramda yapabildiğin kadar egzersiz ve yürüyüş yapmaya çalış. Egzersiz, kilo kontrolünü sağlamak ve bayramda alacağın fazla enerjiyi dengeye getirebilmek için yardımcı olur.

Bayram dönüşü rahat bir yolculuk için 6 öneri

Ramazan bayramının bitmesiyle bayram dönüşü telaşı da başladı. Keyifle geçirdiğin tatilinin ardından, dönüş yolculuğunun sorunsuz geçmesini istiyorsan önerilerimize göz atabilirsin.

44873