Bademin faydaları

Badem inanılmaz bir besin profili çiziyor ve besleyici değeri en yüksek olan kuruyemişler arasında yer alıyor. Uzmanlar bu besini mutluluk kaynağı olarak gösteriyor.

  • 3PAYLAŞIM
  • 434OKUMA

Günde bir avuç badem yemek; E vitamini, protein, demir, fosfor, lif ve magnezyum gibi temel besinleri içeriyor ve gün boyu besleyici bir enerji sağlıyor.

Kan şekerini dengeler

Kan şekerin düştüğünde sinir krizi geçiriyor ve ellerin titriyorsa, ağzına birkaç tane badem atmayı deneyebilirsin.

Kalp sağlığını düzenler

E vitamini ve antioksidan yönünden zengin olan badem, kalp krizi riskini de azaltan bir besin. Özellikle yüksek kolesterolü olanlar için ideal.

Kemikleri güçlendirir

Diğer kabuklu yiyeceklere oranla bademin daha yüksek kalsiyum içerdiğini biliyor muydun? Sadece bu kadar da değil; bademin içeriğindeki muazzam orandaki magnezyum ve fosfor kalsiyumla bir araya geldiğinde kemik erimesine karşı mücadele ediyor.

Sindirim sistemini temizler

Badem lif yönünden son derece yüksek bir besin olması sebebiyle sindirim sistemi üzerinde temizleyici bir etkisi bulunuyor.

Vücut yağını düşürür

Karın bölgendeki yağlardan kurtulmak istiyorsan, badem gizli silahın olabilir. Sabahları bir avuç badem atıştırarak lif, protein ve iyi yağ dengeni koruyabilir ve gün boyu enerjik kalmanı sağlayabilirsin.

Marulun sağlığımıza 9 müthiş faydası

Yaz aylarına doğru gidildikçe daha az rastlayacak olsak da marul, kıvırcık ve iceberg tüketmek için daha vaktimiz var. Sağlık dostu marulu yaz-kış demeden tüketmeye özen göstermelisin.

434

Kestanenin hiç bilinmeyen 8 faydası

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane, pazarlarda yerini buldu. Sokaklarda, evlerde buram buram kestane kokusu hissedilir oldu. Kestanenin insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmiyor.

347

Çocuklar için zararlı yiyecekler listesi

Mutfağında bulunan hangi yiyeceklerin zararlı olduğunu biliyor musun? Amerika’da yapılan bir araştırmada özellikle çocuklar için tehlikeli olabilecek zararlı yiyecekler açıklandı.

305

Mutluluk veren besinler

İş hayatı, trafik, özel hayat… Metropol hayatının stresi oldukça yoğun. Rahatlamak için vakit de yok… Öyleyse ne yapmalısın?

357