Bademin faydaları

Badem inanılmaz bir besin profili çiziyor ve besleyici değeri en yüksek olan kuruyemişler arasında yer alıyor. Uzmanlar bu besini mutluluk kaynağı olarak gösteriyor.

  • 2PAYLAŞIM
  • 189OKUMA

Günde bir avuç badem yemek; E vitamini, protein, demir, fosfor, lif ve magnezyum gibi temel besinleri içeriyor ve gün boyu besleyici bir enerji sağlıyor.

Kan şekerini dengeler

Kan şekerin düştüğünde sinir krizi geçiriyor ve ellerin titriyorsa, ağzına birkaç tane badem atmayı deneyebilirsin.

Kalp sağlığını düzenler

E vitamini ve antioksidan yönünden zengin olan badem, kalp krizi riskini de azaltan bir besin. Özellikle yüksek kolesterolü olanlar için ideal.

Kemikleri güçlendirir

Diğer kabuklu yiyeceklere oranla bademin daha yüksek kalsiyum içerdiğini biliyor muydun? Sadece bu kadar da değil; bademin içeriğindeki muazzam orandaki magnezyum ve fosfor kalsiyumla bir araya geldiğinde kemik erimesine karşı mücadele ediyor.

Sindirim sistemini temizler

Badem lif yönünden son derece yüksek bir besin olması sebebiyle sindirim sistemi üzerinde temizleyici bir etkisi bulunuyor.

Vücut yağını düşürür

Karın bölgendeki yağlardan kurtulmak istiyorsan, badem gizli silahın olabilir. Sabahları bir avuç badem atıştırarak lif, protein ve iyi yağ dengeni koruyabilir ve gün boyu enerjik kalmanı sağlayabilirsin.

Bağırsakları temizleyen yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için bağırsak sisteminin düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor. Bağırsaklar temizlenmediklerinde kalp, kanser, sindirim, sinir ve dolaşım sistemi hastalıklarına yol açabili

42

Çay ve kahve karşılaştırmasının galibi

Sabah kahvaltıda, öğlen arasında, ev ziyaretinde, iş yerinde, toplantıda, hemen hemen her öğün sonrasında ya kahve içiyoruz ya da çay. "Gün içerisinde ne içersiniz?" sorusuna çoğunlukla çay veya kahve

319

Grip olduğunda uzak durman gereken besinler

Grip, herkesin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlık. Gribi atlatmanın en iyi yollarından biri dinlenmek olsa da, bazı besinlerden uzak durarak hastalığı daha kolay atlatabilirsin.

361

Kış sebze ve meyvelerin faydaları

Kış aylarında bol meyve ve sebze tüketerek vücut direncini artırabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilirsin.

252