Bademin faydaları

Badem inanılmaz bir besin profili çiziyor ve besleyici değeri en yüksek olan kuruyemişler arasında yer alıyor. Uzmanlar bu besini mutluluk kaynağı olarak gösteriyor.

  • 5PAYLAŞIM
  • 753OKUMA

Günde bir avuç badem yemek; E vitamini, protein, demir, fosfor, lif ve magnezyum gibi temel besinleri içeriyor ve gün boyu besleyici bir enerji sağlıyor.

Kan şekerini dengeler

Kan şekerin düştüğünde sinir krizi geçiriyor ve ellerin titriyorsa, ağzına birkaç tane badem atmayı deneyebilirsin.

Kalp sağlığını düzenler

E vitamini ve antioksidan yönünden zengin olan badem, kalp krizi riskini de azaltan bir besin. Özellikle yüksek kolesterolü olanlar için ideal.

Kemikleri güçlendirir

Diğer kabuklu yiyeceklere oranla bademin daha yüksek kalsiyum içerdiğini biliyor muydun? Sadece bu kadar da değil; bademin içeriğindeki muazzam orandaki magnezyum ve fosfor kalsiyumla bir araya geldiğinde kemik erimesine karşı mücadele ediyor.

Sindirim sistemini temizler

Badem lif yönünden son derece yüksek bir besin olması sebebiyle sindirim sistemi üzerinde temizleyici bir etkisi bulunuyor.

Vücut yağını düşürür

Karın bölgendeki yağlardan kurtulmak istiyorsan, badem gizli silahın olabilir. Sabahları bir avuç badem atıştırarak lif, protein ve iyi yağ dengeni koruyabilir ve gün boyu enerjik kalmanı sağlayabilirsin.

Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi

Menopoz dönemi beslenme önerileri ile vücudunun bu süreci kolay atlatmasını sağlayabilirsin.

3738

Sağlıklı uçuş için 3 beslenme önerisi

Bayram tatiline günler kala seyahat planları da başladı. Eğer yolculuğunu çağımızın ulaşımı aracı uçakla yapmayı planlıyorsan, sağlıklı uçuş için beslenme önerilerine göz atabilirsin.

26103

Kabukları faydalı 4 meyve

Meyveleri kabuğundan soyup tüketiyor ve kabuklarını çöpe atıyoruz. Ancak meyve kabuklarının faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra asla çöp olmasına izin vermeyeceksin.

29082

Migreni tetikleyen 7 önemli faktör

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen migren, ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden oluyor. Migreni tetikleyen ise birçok faktör bulunuyor.

1764