Ayak kokusuna 8 doğal yöntem

Ayak kokusuna doğal çözüm yolları arıyorsan, modavemoda.com'un önerilerini uygulayabilirsin.

  • 6PAYLAŞIM
  • 910OKUMA

Ayak kokusuna karşı alabileceğin en basit önlem, tabii ki ayak hijyenine dikkat etmek. Ayaklarını sabah akşam ılık suyla, antibakteriyel veya mantar önleyici sabun kullanarak yıkamalısın. Ardından mantar oluşumunu engellemek için de iyice kurulamalısın.

Tuzlu su

Tuz, cildindeki nemi azaltmaya yardımcı olur. Böylece bakterilerin yaşayamacağı bir ortam oluşur. Ayaklarını her gün 20 dakika kadar 2 hafta süreyle tuzlu suda bekletirsen ayak kokusundan kurtulabilirsin.

Sirkeli su

Ayağındaki bakterileri sirkeli su banyosu ile öldürebilirsin. Sirke de tuz gibi cildini kurutur ve bakterilerin yaşamasını önler. Haftada 1 kez ayaklarını 30 dakika sirkeli suda bekletebilirsin.

Karbonat

Mutfakta kullandığın karbonat, ayaklarında koku yapan bakterileri yok eder ve pH seviyesini dengeler. Sabah çoraplarını giymeden önce ayaklarına bir miktar karbonat dökebilirsin.

Lavanta yağı

Lavanta yağı hem güzel kokar hem de ayağındaki bakterileri de yok eder. Doğal anti-fungal özellik gösteren lavanta yağını çoraplarına birkaç damla damlatabilirsin. Birkaç gün günde 2 kez bu işlemi uygulayabilirsin.

Siyah çay

Çay bakterileri öldürür, gözeneklerin kapanmasını sağlar ve terlemeyi azaltır. Soğuk suyun içine 2 poşet siyah çay ekle ve ayaklarını haftada 1 gün bu karışımda 30 dakika kadar beklet.

Zencefil

Zencefil kökünden püre yapıp bir bardak sıcak suda 15 dakika beklet. Süzdükten sonra ayaklarına masaj yaparak uygula. Hızlı sonuç almak için, bu işlemi 2 hafta boyunca her gün tekrarlayabilirsin.

Mısır nişastası

Ayakkabılarının içerisine bir miktar mısır nişastası da dökerek ayaklarının terlemesini engelleyebilirsin.

Pamuklu çorap

Pamuklu çorap giyersen ayakların nefes alır. Bu sayede terlemeyi ve kokuyu da önleyebilirsin. Yanında her daim temiz bir çift çorap taşımayı unutmamalısın.

Gözeneklerin sıkılaşması için 3 doğal yöntem

Geniş gözenekler cildini kusurlu, donuk ve pürüzlü gösterir. Gözenekler genetik olsa da bu görünümü azaltmak mümkün.

2307

Kuru saçlar için 3 doğal yöntem

Kuru saçlara sahipsen saçlarını nemlendirmek için bu doğal yöntemleri uygulayabilirsin.

8351

Siyatik ağrılar için 7 doğal yöntem

Sırtının alt kısmında başlayan, kalçana ve ayaklarına kadar uzanan bir ağrı mı var? Oturmakta, yürümekte ve hatta yatmakta zorlanıyor musun? Bu ağrılar siyatik ağrıların habercisi olabilir.

14753

Güneş yanıkları için 6 doğal yöntem

Yaz aylarının en büyük kabusu güneş yanıkları... Güneş yanıklarına doğal yöntemler uygulayarak, acını az da olsa hafifletebilirsin.

17577