Anne adaylarına sağlıklı tatil önerileri

Yaz yaklaştıkça tatil planları da kaçınılmaz oluyor. Anne adayları ise hamilelik sürecinde tatile gidip gidemeyecekleri konusunda endişeleniyor.

  • 50PAYLAŞIM
  • 8379OKUMA

Uzmanlar, hamilelik dönemi sorunsuz geçen anne adaylarının tatile çıkmasında bir sakınca olmadığını belirtiyor. Hatta doğum sonrasında anne adayı yorucu bir sürece gireceği için tatil iyi bir fırsat olabilir.

Seyahatinde mola ver

Sağlıklı bir yolculuk için, seyahat sırasında en az 1 saat mola vermelisin. Mola sırasında yapacağın 10 dakikalık kısa yürüyüşler ise hem yolculuğunun rahat geçmesini sağlar hem de bacaklarındaki ödemi minimuma indirmeye yardımcı olur.

Şişen ayaklara çözüm

Ayakların sık sık şişiyor ve terliyorsa, bir leğen soğuk suya koyarak rahatlamasını sağlayabilirsin. Suya damlatacağın birkaç damla nane yağı ise ayaklarının daha da serinlemesini sağlar.

Pamuk giysiler

Hamilelik döneminde vücut ısının yükselmesi ve efor kapasitenin azalması terlemeni artırır. Bu nedenle kıyafetlerini pamuklu, ısıyı yansıtan ve açık renkli tercih etmelisin. Pamuklu kıyafetler cildinin nefes almasını sağladığı için, cilt ve genital mantarlardan korunmana yardımcı olur. Ayrıca sık sık duş almayı da ihmal etmemelisin.

Gıda zehirlenmelerine karşı önlem al

Yaz aylarında gıda zehirlenmeleri daha sık olur. Tatil sırasında ishal, kusma, bulantı gibi şikayetler söz konusu olduğunda hamilelik sürecinle karıştırmamalı ve mutlaka bir doktora başvurmalısın.

Denize girerken dikkatli ol

Günün erken saatlerinde ve deniz suyunun temiz olduğu yerlerde denize girmelisin. Denize girerken güneş yanıkları, böcek ısırmaları ve düşmelere karşı da dikkatli olmalısın.

Havuza girmeyi abartma

Havuz temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler cildin tarafından emilir. Bu nedenle havuzda kalış sürenin uzun olmamasına dikkat etmeli ve çıkınca duş almayı ihmal etmemelisin.

Hamile eşlere nasıl davranılmalı?

Hamilelik, zor bir süreçtir. Dokuz ay bir bebeği karnında taşımak, duygusal değişiklikleri, endişeleri, ağrıları ve çok sayıda sorunu beraberinde getirir. İşte bu dönemde eşler de hamile anne adayları

662

Düşük sonrası depresyon

Gebelikte düşük, bir kadın için belki de dünyada yaşayabileceği en kötü deneyimlerden bir tanesi. Anne adayının son isteği bebeğini kaybetmektir. Ancak ne yazık ki, düşük vakaları sıkça yaşanıyor. Düş

616

Hamile kalmayı kolaylaştıran öneriler

Hamile kalmadan önce yumurtlama dönemini hesaplayarak daha sağlıklı bir hamilelik planlayabilirsin.

431

Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler

Tüm anne adayları için hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler mevcut. Tabii bir de komşulardan, yakınlarından ve aile bireylerinden gelen tavsiyeler var. Unutmamalısın ki hamilelik sürecinde

23919