Yaz aylarında serinleten 4 sağlıklı yiyecek

“Esmiyor!” dediğini duyar gibiyiz; evet esmiyor fakat ferahlamak için başka yollar da var. Bugünlerde serinlik veren yiyeceklerden faydalanmanın tam zamanı.

  • 121PAYLAŞIM
  • 20290OKUMA

Sıcak hava elbette hepimizin zor anlar yaşamasına neden oluyor. Ancak serinleten sağlıklı yiyecekler tüketerek sıcak havalardan çok daha az etkilenebilirsin.

Karpuz

Yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerin başında karpuz geliyor. Potasyum ve posa yönünden zengin olan karpuz, sindirim sistemi ve kalp sağlığı için de oldukça faydalı. Aynı zamanda sıcak havalarda yüksek su içeriği sayesinde ferahlık veriyor.

Çilek

C vitamini, folik asit ve antioksidan içeriği ile dikkat çeken bir meyve olan çilek, yüksek su oranı sayesinde de serinlemeye yardımcı oluyor. Yaz aylarında meyve tercihini çilekten yana kullanabilirsin.

Nane

Nane sindirim sistemini düzenleyen bir bitki olmasının yanı sıra yaz aylarında ferahlamaya da yardımcı oluyor. Buz ve nane eklenmiş bir bardak ayran serinlemenizi sağlayacak en ideal içeceklerden biri.

Salatalık

Yüksek posa ve su içeriği nedeniyle 4 mevsim sofralarda bulunması gereken salatalığın özellikle sıcak havalarda önemi daha da artıyor. Posalı olması nedeniyle tokluk sağlıyor, içeriğinde su barındırmasıyla da susuzluk hissinin önüne geçiyor. Bu nedenle yaz aylarında öğünlerine mutlaka salatalığı eklemelisin.

Acı biberin sağlığımıza 6 önemli faydası

Antioksidan özelliğinden gribi engelleyici faydalarına kadar işte acı biberin sağlığımıza faydaları...

270

Kış sebze ve meyvelerin faydaları

Kış aylarında bol meyve ve sebze tüketerek vücut direncini artırabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilirsin.

434

Sarımsağın sağlığa 7 önemli faydası

Sarımsağın sağlığımıza birçok faydası bulunuyor. Kalp sağlığını korumaktan kolesterolü dengelemeye kadar "doğal ilaç" etkisi gösteren sarımsağın sağlığa çok yönlü faydaları mevcut.

627

Sıcak havalarda sağlığını koruyacak 5 öneri

Sıcak hava hareketsizliği ve halsizliği de beraberinde getiriyor. Sıcak havalarda yapacağın bir kaç öneri ile hareketsiz yaşam tarzına veda edebilirsin.

8495