Yağlı ciltler için 11 doğal bakım önerisi

Yağlı cilt, gün içerisinde cildindeki yoğun parlaklık nedeniyle keyfini kaçırıyor olabilir. Fresh bir cilde sahip olmak istiyorsan yağlı ciltler için bakım önerilerini deneyebilirsin.

  • 12PAYLAŞIM
  • 1999OKUMA

Alkolsüz ürünler

Cilt temizliğinde alkol içermeyen ürünler kullanmalısın. Alkolsüz cilt temizleyici veya tonik kullanırsan hem yüzünüzdeki biriken yağ tabakasından kurtulmuş olursun hem de gözeneklerin açılarak cildin nefes alır.

Derinlemesine temizlik

Taze domates püresinin arındırıcı ve sıkılaştırıcı özelliği mevcut. Özellikle aşırı yağlı cildin varsa makyaj öncesi domates püresini yüzüne uygula ve 5-10 dakika kadar beklet. Cildini iyice temizledikten sonra makyajını yapabilirsin.

Nemlendirme

Cildini nemlendirmek için de yağlı ciltler için özel olarak üretilen yağsız nemlendirici kremleri tercih edebilirsin.

Süt ile cilt bakımı

Soğuk süt yağlı ciltler için doğal bir temizleyici olarak kullanılabilir. Soğuk süt ile gün içinde bir kaç kez yüzünü temizleyebilirsin.

Papaya bakımı

Tropikal bir meyve olan papaya posası yine yağlı cilt için doğal bir temizleyicidir. Ayrıca ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı olur.

Doğal maske tarifi

Yağlı ciltler için doğal maske yapmak istiyorsan doğal kil, bal, limon suyu ve yumurta beyazını karıştır ve yüzüne uygula. 20 dakika bekleme süresinden sonra cildini ılık su ile durulayabilirsin.

Yoğurt ve kil maskesi

Yağlı ciltler için en çok kullanılan bir diğer maske de yoğurt ve kil maskesi. Yoğurt ve doğal kili karıştırarak yüzüne uygula ve 15 dakika, kuruyuncaya kadar beklet. Bu maske cildinin hem yumuşamasını sağlayacak hem de cildindeki yağ oranını dengeleyecek.

Gül suyu maskesi

Sandal ağacı tozu ve bir kaç damla gül suyu ile hazırladığın maskeyi yüzüne uygula. Kuruyuncaya kadar bekledikten sonra ılık su ile temizleyebilirsin.

Badem maskesi

İki adet badem içini ez ve bir çorba kaşığı bal ile iyice karıştırarak macun kıvamına getir. Yağlı ciltler için kullanılan bu doğal maske yağ miktarını azalttığı gibi cildine doğal bir parlaklık da verecek.

Mısır nişastası kullan

Mısır nişastası ve suyu macun haline gelinceye kadar karıştır. Yüzünüze 10 dakika kadar masaj yaparak uygula. Kuruyunca bol ılık su ile cildini temizleyebilirsin.

Sağlıklı beslenme

Doğal cilt bakım önerileri haricinde yağlı cildine kalıcı bir çözüm bulmak istiyorsan beslenme alışkanlıklarını mutlaka düzenlemelisin. Hazır gıdalardan, işlenmiş gıdalardan, şekerli içeceklerden, çay ve kahveden uzak durmalı ve bol bol taze meyve sebze tüketmelisin.

Yağlı ciltler için maske tarifleri

Hint yağının güzelliğe 3 önemli faydası

Güzelliğine katkı sağlayacak doğal bir çözüm arıyorsan, hint yağının mucizevi etkilerini deneyebilirsin. Hint yağı hem cildine derinlenmesine nüfuz eder hem de besleyici özelliği sayesinde cildinin ye

31241

Hassas ciltler için 6 bakım önerisi

Soğuğa ve sıcağa karşı aşırı duyarlı, çabuk kızaran hassas bir cilde sahipsen, bu sorunları nötralize edecek bakım önerilerine ihtiyacın var.

34262

Badem yağının güzelliğe 7 faydası

Badem yağınla cildinde ve saçlarında mucizeler yaratabilirsin. Hemen hemen tüm kozmetik ürünlerinde bulunan badem yağı, cildinde birden fazla olumlu etki yaratır.

45560

Jojoba yağının güzelliğe katkısı

Cilt bakımında önemli rol oynayan jojoba yağı, kozmetik sektörünün de yeni gözdesi durumunda...

1099