Sırttaki sivilcelerden kurtulmanın yolları

Yaz aylarında sırttaki sivilceler dekolte kıyafetler giymeni engelliyorsa, birkaç adımda sivilce oluşumunu engelleyebilirsin.

  • 125PAYLAŞIM
  • 20853OKUMA

Rahat kıyafetler

Özellikle yaz aylarında daha çok terlediğimiz için, pamuklu ve nefes alan kumaşlardan üretilmiş rahat kıyafetler tercih etmelisin. Çok dar, vücuda yapışan kıyafetler tercih edersen, ter vücudunda hapsolarak sivilcelere neden olur.

Saçlarını topla

Saçlarının terden sırtına yapışmasını istemiyorsan, hem sivilce oluşumunu engellemek için hem de rahat etmek için toplu saç modellerini deneyebilirsin.

Temizlik

Vücuduna dokunan her şeyin temiz olmasına özen göstermelisin. Özellikle iç çamaşırlarının ve çarşaflarının temizliğine yaz aylarında daha çok dikkat etmelisin.

Soğuk duş

Yoğun geçen bir günün ardından soğuk duş gibisi yoktur. Dışarıdan eve geldiğinde hiç beklemeden hemen duş almalısın. Ayrıca iyi bir vücut şampuanı ve kese yardımıyla sırtını temizlendiğine emin olmalısın.

Bazı durumlarda sırttaki sivilcelerden kurtulmak da yeterli olmayabilir. Sırttaki sivilceler iyileştikten sonra sırtta sivilce lekelerinden muzdaripsen bu doğal maske tariflerini deneyebilirsin.

Doğal maske 1

Sırttaki sivilce lekelerini geçirmek için, çay ağacı yağından faydalanabilirsin. Islak bir pamuklu beze 6-7 damla çay ağacı damlatıp dairesel hareketlerle sivilce izi olan bölgelere uygulayabilirsin. Haftada 3 kez tekrarlayabilirsin.

Doğal maske 2

Günlük kullandığın nemlediricinin içerisine iki yemek zerdeçal tozu karıştır ve sırttaki sivilce lekelerine uygula. 15 dakika beklettikten sonra duş alabilirsin.

Doğal maske 3

Domatesin asidik yapısı sırttaki sivilce lekerinden kurtulmaya yardımcı olur. İnce bir dilim domates ile sırttaki sivilce lekerini ovabilirsin. 10 dakika beklettikten sonra durulayabilirsin.

Doğal maske 4

Aloe veranın sivilce izlerini azaltan sıkılaştırıcı etkisi mevcut. Bir aloe vera yaprağını bıçakla uzunlamasına keserek jelini çıkartıp akne izlerine uygulabilirsin. Günde iki kez uygulaman yeterli olur.

Doğal maske 5

Sırttaki sivilcelerden kurtulmaya yardımcı maddelerden birisi de salatalık. Bir salatalığı ezerek macun kıvamına getir ve sivilce izlerine uygula. 15 dakika kadar bekletmen yeterli olur.

Doğal maske 6

Limon, sivilce lekelerinden kurtulmaya yardımcı olan sitrik asit ve hücre yenilenmesinde görev alan C vitamini içerir. Duştan çıktıktan sonra bir pamuk yardımıyla limon suyunu sırtına uygulayabilirsin. Limon suyunun cildini tahriş etmemesi için, bol su ile durulamayı ve dışarı çıkarken güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemelisin.

Doğal maske 7

Sarımsak, antibiyotik ve anti-mantar özelliği ile sivilce izlerini geçirmeye yardımcı olur. Birkaç adet sarımsağı ezerek sırttaki sivilce izlerine uygulayabilirsin.

Yüz için greyfurt maskeleri

Greyfurt maskesi ve suyu ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsin.

1393

Kalın kaşlar için doğal maske tarifleri

Doğal maske tarifleri ile gür ve dolgun kaşlara sahip olabilirsin.

1747

Cildi tazeleyen maske tarifleri

Çevresel etkenlerden dolayı elastikiyetini kaybeden cilt, canlılığını korumak için yoğun neme ihtiyaç duyuyor. Cildinin ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırmak için yüz maskelerinden yardım alabilirsin.

2177

Yağlı ciltler için maske tarifleri

Yağlı ciltler için evde yapabileceğin maske tarifleri ile parlak ve geniş gözenekli cilt görünümden kurtulabilirsin.

3423