Sağlıklı saçlar için 9 ipucu

Saç bakımı kadınların her zaman önceliği... Aslında kepeksiz, nemini kaybetmemiş ve sağlıklı saçlara sahip olmak için hiç de zor olmayan ipuçları mevcut.

  • 565PAYLAŞIM
  • 94899OKUMA

Aşırı sıcağa dikkat

Sağlıklı saçlara sahip olmanın ilk yolu; saçlarını aşırı sıcağa maruz bırakmamak. Özellikle saçlarını kuruturken makinenin en sıcak halinden şiddetle kaçınmalısın. Saçlarını düzleştirici ile şekillendiriyorsan saç tellerine de direk olarak zarar veriyorsun demektir.

Saçlarını fön çekerek kurut

Kurutma makinesinin sıcak ayarı yerine ılık ve soğuk ayarlarını tercih edebilirsin. Saçlarını kurutma makinesini 20 santimetre uzakta tutarak kurutmalısın. Makinenin hava akışının, saçlarının alt kısımlarına doğru gittiğinden emin olmalısın.

Uzun saçların bakımı

Uzun saçlara sahipsen, her 6 ya da 8 haftada bir uçlarından kestirmen gerekir. Kesimden sonraki gün ise kurumayı önlemek için mutlaka nem detoksu uygulamalısın.

Dalgalı saçlar

Dalgalı saçların için içeriğinde yağ içermeyen şampuanlar tercih etmelisin. Saçlarını at kuyruğu şekline getirecekmiş gibi parmaklarınla masaj yaparak yıkayabilirsin.

Doğaldan vazgeçme

Saçlarını tararken doğal fırçalar tercih etmelisin. Doğal fırçalar daha yumuşak ve esnek olduğu için saç tellerine daha az verir.

Saç kırıklarını önle

Saçların ıslak iken en kırılgan halindedir. Bu nedenle saçının bir bölümünü kurutana kadar aşırı fırçalamak ya da taramaktan kaçınmalısın.

Kıvrılmaları engelle

Saçlarını kremledikten sonra soğuk su ile durulamalısın. Bu uygulama saç derinin kapanmasına ve nemin saç diplerine ulaşmasını engeller. Bu da saçında istemediğin kıvrılmaların önüne geçer.

Sağlıklı düzleştir

Eğer saçlarınızı düzleştirmek istiyorsan, mutlaka saç serumu kullanmalısın. Böylelikle saçında bir nem bariyeri oluşur ve saçlarını düzleştirirken saç tellerinin kırılmasını önlemiş olursun.

Hacim kazandır

Saçların kuru ise diplerine hacim artırıcı bir sprey uygula ve saçını öne atarak kurut. Son olarak, düzeltilmesi gereken saç tellerin varsa yumuşak bir fırça yardımıyla şekil verebilirsin.

3 adımda şampuansız saç yıkama

Şampuansız şaç yıkama yani no-poo akımından yoksa sen hala haberdar değil misin?

9692

Saç maskesi tarifleri

Saç bakımı için pahalı kozmetik malzemelerine başvurmak yerine, evde yapabileceğin saç maskesi tarifleri ile hem bütçeni koruyabilir, hem de daha etkili bir saç bakımı yapabilirsin.

10777

Evde fön çekmenin püf noktaları

Evde fön çekmenin püf noktalarını öğrenerek hem kuaför masrafından hem de zamandan tasarruf edebilirsin.

9510

Saç dökülmesine neden olan 7 şey

Son zamanlarda saç fırçanda çok miktarda saç olduğunu fark ediyorsan saç dökülmesinin nedenleri aşağıda yazanlardan biri olabilir.

1827