Saç dökülmesine neden olan 7 şey

Son zamanlarda saç fırçanda çok miktarda saç olduğunu fark ediyorsan saç dökülmesinin nedenleri aşağıda yazanlardan biri olabilir.

  • 12PAYLAŞIM
  • 1918OKUMA

Hamilelik

Doğum yaptıktan sonra saçların daha çok mu dökülmeye başladı? Bunun nedeni; hormonal değişiklikler ve östrojen seviyenin yükselmesiyle ilgili. Loğusalık döneminde ortaya çıkar ve birkaç ay sonra kendi kendine sonlanır. Aynı şekilde doğum kontrol ilaçlarının başlanması veya ilaçların kesilmesi de saç dökülmesine neden oluyor.

Kimyasal ürünler

Perma işlemi, saç boyaları, renk açıcılar saçların yıpranmasına neden olur. Özellikle boya işlemi sırasında uygulanan renk açıcılar saça rengini veren melanini okside eder ve saçın yapısını bozar. Perma işleminde saça uygulanan solüsyon ise saçın yapısında kırılma meydana getirir, bu da beraberinde saç tellerinin dökülmesine neden olur.

Çok yıkamak

Saçlarını haftada en fazla 2 veya 3 kez yıkamalı, kullanılan şampuan miktarına dikkat etmeli ve yıkama işlemi sırasında saç derini sertçe ovalamaktan kaçınmalısın. Saçlarındaki kırılganlığı azaltmak için ise onarıcı kremler kullanmalısın. Saçlarına uygulayacağın onarıcı kremler, saçlarının daha dolgun ve düz görünmesini sağlar.

Stres

Stres, saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Duygusal stresin saç dökülmesine neden olması, fiziksel stresten daha az rastlanır bir durum. Ancak boşanma, sevdiğinden ayrılma ya da yakın birini kaybetme gibi olaylar aşırı saç dökülmesine neden olabiliyor.

Saç modeli

Atkuyruğu, topuz, örgü gibi saç modelleri saçı gerginleştiriyor ve saç dökülmesine sebep oluyor. Saçlarını toplu kullanıyorsan çok gergin toplamamaya özen göstermelisin.

Tiroid bozuklukları

Tiroid bezlerinin normalden fazla veya az çalışması saç dökülmesine yol açar. Eğer aşırı saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıyaysan, mutlaka tiroid hormonunu ölçümü yaptırmalısın.

Yanlış beslenme

Gür ve sağlıklı saçlara sahip olmanın en kolay yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor. Öğünlerinde demir, protein, lif ve magnezyum içeren besinlerin olmasına özen göstermelisin.

Yazın saç bakımı nasıl yapılır?

Yaza güzel girmek için kilo verdin, alışveriş yaptın peki saçlarına da hak ettiği bakımı yaptın mı?

26821

Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı

Hindistan cevizi yağı ile saç bakım trendi son dönemlerin gözdesi oldu.

12754

Yağlı saçlar için bakım önerileri

Doğru bakım önerileri ile yağlı saç probleminin üstesinden gelebilirsin.

8414

Pratik saç şekillendirme yöntemleri

İşe, toplantıya ya da herhangi bir davete yetişmeye çalıştığımız günlerde, bir türlü şekil almayan saçlarımız kabusumuz olur. İşte bu şanssız günleri pratik saç şekillendirme yöntemleri ile avantaja ç

10150