Retinol içeren ürünlerin cilde faydaları

Sağlıklı, güzel ve genç bir cildin sırları retinol içeren ürünleri kullanmaktan geçiyor.

  • 9PAYLAŞIM
  • 1386OKUMA

Retinol nedir?

Retinol aslında A vitaminin bir türüdür. Önceleri akne tedavisinde kullanılırken günümüzde ince çizgi ve kırışıkların görünümünü azaltmaya, cildi pürüzsüzleştirmeye ve cildin kolajen ve elastin üretimini tetiklemeye yardımcı oluyor. Cildin kendini yenileme sürecini hızlandırarak cilt tonunu dengelemeyi ve cildin daha aydınlık görünmesini destekliyor.

Retinol içeren ürünler kullanmaya hangi yaşta başlamalı?

20 yaşından itibaren cildimizde her yıl kolajen liflerinde %1 oranında azalma ortaya çıkıyor. Bu nedenle 20’li yaşların sonlarına doğru 28 yaş gibi retinol kullanmaya başlamak en iyisi.

Retinol içeren ürünlerin cilde faydaları

Hücreleri yeniliyor

Cilt yüzeyinde bulunan ve etkisini kaybetmiş hücrelerin yıkılmasına yardımcı olan retinol, bu hücrelerin seri bir şekilde imha edilmesini sağlayarak, cildin daha alt katmanlarında bulunan taze hücrelerin oluşumuna katkı sağlıyor.

Kırışıklıkları gideriyor

Retinol, cildin alt tabakasında meydana gelen kalınlaşmayı önleyerek, cilt kırışıklarının önüne geçiyor.

Leke oluşumunu engelliyor

Retinol, cildi daha gergin ve genç görünmesini sağlayan kolajen yapısının korunmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda melanin adı verilen küçük kahve rengi lekelerin oluşmasını da engelliyor.

Kanserli hücreleri yok ediyor

Yapılan bazı araştırmalara göre retinol, sağlıklı hücrelerin kanser formuna dönüşümünü engellemeye yardımcı oluyor.

Ne zaman kullanılmalı?

Retinol ciltte güneşe karşı hassasiyet yaratabilir. Bu nedenle gece kullanılmalı ve ertesi gün de SPF içeren bir krem kullanmalısın. Bir dermatoloğa retinol içeren ürünlerin cildine uygun olup olmadığını danışabilirsin. Retinol içeren kozmetik ürünlerini iki günde bir geceleri cildine uygulayabilirsin. Eğer cildinde herhangi reaksiyon oluşmazsa her akşam kullanmaya başlayabilirsin.

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü ile günlük bakımında kimyasal kullanımını azaltabilirsin.

27538

Pürüzsüz bir cilt için 5 doğal yöntem

Pürüzsüz bir cilde kavuşmak artık çok kolay! Evdeki malzemelerle kendine doğal cilt bakımı yapabilir, ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsin.

45455

Yüz serumu kullanımı ve önerileri

Yüz serumları, anti-aging özellikleriyle ile günlük cilt bakımının en büyük tamamlayıcıları... Cildin daha güzel ve daha genç görünmesini sağlayan yüz serumları, cildi derinlemesine besler ve cilt so

11778

Hindistan cevizi yağının 9 farklı kullanım alanı

Hindistan cevizi yağı son zamanlarda güzellik dünyasının yükselen yıldızı...

6990