Retinol içeren ürünlerin cilde faydaları

Sağlıklı, güzel ve genç bir cildin sırları retinol içeren ürünleri kullanmaktan geçiyor.

  • 8PAYLAŞIM
  • 1187OKUMA

Retinol nedir?

Retinol aslında A vitaminin bir türüdür. Önceleri akne tedavisinde kullanılırken günümüzde ince çizgi ve kırışıkların görünümünü azaltmaya, cildi pürüzsüzleştirmeye ve cildin kolajen ve elastin üretimini tetiklemeye yardımcı oluyor. Cildin kendini yenileme sürecini hızlandırarak cilt tonunu dengelemeyi ve cildin daha aydınlık görünmesini destekliyor.

Retinol içeren ürünler kullanmaya hangi yaşta başlamalı?

20 yaşından itibaren cildimizde her yıl kolajen liflerinde %1 oranında azalma ortaya çıkıyor. Bu nedenle 20’li yaşların sonlarına doğru 28 yaş gibi retinol kullanmaya başlamak en iyisi.

Retinol içeren ürünlerin cilde faydaları

Hücreleri yeniliyor

Cilt yüzeyinde bulunan ve etkisini kaybetmiş hücrelerin yıkılmasına yardımcı olan retinol, bu hücrelerin seri bir şekilde imha edilmesini sağlayarak, cildin daha alt katmanlarında bulunan taze hücrelerin oluşumuna katkı sağlıyor.

Kırışıklıkları gideriyor

Retinol, cildin alt tabakasında meydana gelen kalınlaşmayı önleyerek, cilt kırışıklarının önüne geçiyor.

Leke oluşumunu engelliyor

Retinol, cildi daha gergin ve genç görünmesini sağlayan kolajen yapısının korunmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda melanin adı verilen küçük kahve rengi lekelerin oluşmasını da engelliyor.

Kanserli hücreleri yok ediyor

Yapılan bazı araştırmalara göre retinol, sağlıklı hücrelerin kanser formuna dönüşümünü engellemeye yardımcı oluyor.

Ne zaman kullanılmalı?

Retinol ciltte güneşe karşı hassasiyet yaratabilir. Bu nedenle gece kullanılmalı ve ertesi gün de SPF içeren bir krem kullanmalısın. Bir dermatoloğa retinol içeren ürünlerin cildine uygun olup olmadığını danışabilirsin. Retinol içeren kozmetik ürünlerini iki günde bir geceleri cildine uygulayabilirsin. Eğer cildinde herhangi reaksiyon oluşmazsa her akşam kullanmaya başlayabilirsin.

Hint yağının güzelliğe 3 önemli faydası

Güzelliğine katkı sağlayacak doğal bir çözüm arıyorsan, hint yağının mucizevi etkilerini deneyebilirsin. Hint yağı hem cildine derinlenmesine nüfuz eder hem de besleyici özelliği sayesinde cildinin ye

31241

Hassas ciltler için 6 bakım önerisi

Soğuğa ve sıcağa karşı aşırı duyarlı, çabuk kızaran hassas bir cilde sahipsen, bu sorunları nötralize edecek bakım önerilerine ihtiyacın var.

34262

Badem yağının güzelliğe 7 faydası

Badem yağınla cildinde ve saçlarında mucizeler yaratabilirsin. Hemen hemen tüm kozmetik ürünlerinde bulunan badem yağı, cildinde birden fazla olumlu etki yaratır.

45560

Jojoba yağının güzelliğe katkısı

Cilt bakımında önemli rol oynayan jojoba yağı, kozmetik sektörünün de yeni gözdesi durumunda...

1099