Ramazanda cilt bakımı için 8 öneri

Ramazan ayında uzun süre susuz kalmak ve güneşin etkileri birleşince cildin kuruyarak yıpranabilir. Bu nedenle Ramazanda cilt bakımına iki kat daha özen göstermelisin.

  • 165PAYLAŞIM
  • 27566OKUMA

Uyku düzeni

Ramazanda uyku düzenin değişeceği için uykusuz kalmamaya dikkat etmelisin. Düzenli uyku cilt güzelliğinde büyük rol oynar.

Susuz kalma

Su, canlı ve sağlıklı bir cilt için büyük önem taşıyor. Bu nedenle iftardan sahura kadar aralıklarla en az 1.5 litre su tüketmelisin.

Nem takviyesi

Cildine hem içeriden hem de dışarıdan nem takviyesi yapmalısın. Cilt tipine uygun bir nemlendirici yıpranmaya karşı koruyucu kalkan görevi üstlenir. Eğer yağlı bir cilde sahipsen yağ oranını dengeleyen bir nemlendirici kullanabilirsin.

Cilt temizliği

Cildini sadece su ile temizlemek yeterli olmayabilir. Cildin yağlı ise yüz temizleme jeli, cildin kuru ise süt formunda temizleyici kullanabilirsin.

Sağlıklı beslenme

Ramazan ayında yapılan beslenme hataları hem tırnak hem de saç sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle cilt, tırnak ve saç sağlığın için kırmızı et, kabak çekirdeği, yeşil yapraklı sebzeler, susam gibi gıdaları iftar sofrasından eksik etmemelisin.

Biotin desteği

Ramazanda eksikliği sık görülen vitaminlerden biri de biotin. Biotin ağırlıklı beslenmek için yumurta, ceviz, fındık gibi kuru yemişler veya kuru baklagiller tüketebilirsin.

Yaşlanma karşıtı vitaminler

Ramazan ayında antioksidan içeren vitaminler tüketmelisin. Bu vitaminler A, C ve E vitaminleridir. Kırmızı ve turuncu renkli meyve sebzeler de bol miktarda bulunur.

Detoks banyosu

İftardan sonra kendini detoks banyosu ile şımartabilirsin. Deniz tuzu, karbonat ve İngiliz tuzundan oluşan karışımı yüzünüze ovarak sürebilirsin. Böylelikle toksinlerin cildinden atılmasını sağlamış olursun.

Kendi bakım ürünlerini kendin yap

Parıldayan bir cilt, yumuşacık dudaklar için evde hazırlayacağın kolay tariflerle bakım ürünlerini kendin yapabilirsin.

56

Kış aylarında sağlıklı bir cilt görünümü için öneriler

Kış aylarında oluşan cilt kuruluğunu önlemek istiyorsan, modavemoda.com editörlerinin önerilerini dikkate alabilirsin.

616

Mutfağında bulunan 5 doğal güzellik ürünü

Mutfağında bulunan 5 malzeme ile güzelliğine katkıda bulunabilirsin.

907

Gözeneklerin sıkılaşması için 3 doğal yöntem

Geniş gözenekler cildini kusurlu, donuk ve pürüzlü gösterir. Gözenekler genetik olsa da bu görünümü azaltmak mümkün.

1355