Hassas ciltler için 6 bakım önerisi

Soğuğa ve sıcağa karşı aşırı duyarlı, çabuk kızaran hassas bir cilde sahipsen, bu sorunları nötralize edecek bakım önerilerine ihtiyacın var.

  • 197PAYLAŞIM
  • 33079OKUMA

Termal sulardan faydalan

Cildindeki kızarıklığın nedeni; cilt damarlarının aşırı duyarlı olmasından kaynaklanıyor. Hassas bir cilde sahipsen tatil tercihini termal otellerden yana kullanabilirsin. Çünkü termal su, ciltteki tahrişi gideriyor ve kızarıklıkları geçiriyor. Her gün kızarıklık karşıtı nemlendirici kullanmayı da ihmal etmemelisin.

Ürünlerin içeriğine dikkat et

Cilt bakım ürünlerinin parfüm içermediğine emin olmalısın. Ayrıca aromatik yağlar, alkol, mentol, nane özleri ve kurutucu kil maskeleri gibi kan akışını hızlandıran kimyasallardan da uzak durmalısın. Aldığın ürünü vücuduna ya da yüzüne uygulamadan önce küçük bir noktada denemeyi ihmal etmemelisin.

Güneş ışınlarına karşı önlem al

Özellikle yaz aylarında güneş, cildindeki kan damarlarının genişlemesine sebep olarak yangı yapabilir. Bu yüzden her gün düzenli güneş koruyucu kullanmalı ve cildini olabildiğince serin tutmalısın.

Kimyasallardan uzak dur

Hassas cilde sahipsen, deterjanların içerisinde bulunan kimyasallar cildinin tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle bitkisel ve kokusuz deterjanlar tercih etmelisin.

Doğal maskeler

Hassas ciltler için meyan kökü ve yeşil çay içeren doğal maskeler ideal seçim olur. Yüz maskelerini uygularken cildine baskı yapmamalı ve soğuk, nemli ve yumuşak bir pamuk yardımıyla temizlemelisin. Silmeden önce ıslak kompres uygulayarak maskenin yumuşayıp çözülmesini de sağlayabilirsin.

Buhar bakımı

Haftada bir ya da iki gün yüzüne buhar bakımı uygulayabilirsin. Bir buhar makinesinin ürettiği serin buhara yüzünü 6-7 dakika tutarak nem takviyesi yapabilirsin. Aynı etkiyi soğuk ve nemli bir kompresi yüzüne yerleştirerek de yaratabilirsin.

Karbon peeling ne işe yarar?

Karbon peeling, cilt lekelerini ortadan kaldırır, gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar ve cilde daha parlak bir görünüm kazandırır.

375

Altın maske hakkında her şey

Altın çağını yaşayan cilt bakım maskeleri, popülerlikte birbirleriyle yarışıyorlar. Altın yüz maskesi de son dönemde yeni ve etkili cilt bakım ürünü olarak tüm dünyada yaygın şekilde kullanılıyor.

462

Cilde iyi gelen çiçekler

Çiçeklerin cilt sağlığına iyi geldiğini biliyor muydun? Cilt bakım rutininde çiçeklerin gücünden yararlanarak lekesiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin. İşte günlük bakım ritüeline mutlaka eklem

511

Cilt bakım rutini nasıl olmalı?

Kış yaklaşırken cilt bakım rutinini de oluşturma zamanı geldi. Günlük, haftalık ya da aylık cilt bakım rutinini çok basit adımlarla oluşturabilirsin.

1022